Profesjonaliści i niepełnosprawni aktorzy ramię w ramię na jednej scenie

Zespół teatralny Arka składa się z 6 niepełnosprawnych adeptów oraz 7 profesjonalistów. Fot. Jakub Latusek
Zespół teatralny Arka składa się z 6 niepełnosprawnych adeptów oraz 7 profesjonalistów. Fot. Jakub Latusek

Licznie zgromadzona widownia obejrzała wyjątkowy spektakl teatralny „Próby, czyli karp w galarecie“. Na scenie wystąpili aktorzy Integracyjnego Teatru Arka im. Renaty Jasińskiej z Wrocławia. Cześć z nich, to osoby niepełnosprawne.

Specyfika pracy tego nadzwyczajnego teatru przejawia się w projektach, w których razem, ramię w ramię, grają profesjonalni aktorzy, a także osoby niepełnosprawne.

Dzięki przedstawieniu rawicka widownia mogła przenieść się – w nie tak odległe – czasy PRL-u. „Próby, czyli karp w galarecie” to komedia, w której można zobaczyć samego siebie z przymrużeniem oka, a na koniec zaśpiewać wraz z artystami bożonarodzeniową kolędę. Publiczność doceniła warsztat artysów i podziękowała owacja na stojąco.

Sztukę wyreżyserował dyrektor Domu Kultury w Rawiczu Dariusz Taraszkiewicz, a scenariusz napisał Hubert Michalak. Wszystko za sprawą eksponatów, których wystawę zorganizowano w sali witrażowej rawickiego domu kultury. Można było podziwiać ówczesne cuda techniki, m.in. pralkę „Franię“ czy aparat „Zenit“ .

Dla starszych mieszkańców była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak dawniej musieli sobie radzić w życiu. Młodsza widownia miała natomiast niepowtarzalną szansę, aby poznać, jak żyli ich dziadkowie i rodzice.

Jakub Latusek