Projektant zebrał pomysły mieszkańców

Jak po rewitalizacji ma wyglądać centrum Sarnowy, dowiemy się 28 maja. Na ten dzień zaplanowano prezentację pierwszego szkicu architekta Romana Rutkowskiego Fot. la

Licznie zebrani mieszkańcy Sarnowy mieli sporo pomysłów, w jaki sposób zrewitalizować centrum ich miasta. W dyskusji dominowały jednak narzekania na uciążliwości jazdy po sarnowskim bruku.

Burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik wyszedł z inicjatywą stworzenia projektu rewitalizacji sarnowskiego rynku oraz przyległych ulic: Spychalskiego, Chopina, Kolejowej i Strzeleckiej. Zadanie zostało powierzone pracowni Romana Rutkowskiego. Ten sam architekt przygotował już projekt rewitalizacji rawickiej starówki.

Najważniejszym problemem dla mieszkańców jest uporządkowanie bruku, który dominuje w sarnowskiej przestrzeni urbanistycznej. Ten jednak swoje lata świetności ma już za sobą: miejscami brakuje kamieni, a nawierzchnia jest nierówna. Jazda w centrum samochodem lub rowerem jest nie lada wyczynem, zwłaszcza dla starszych mieszkańców. Spora część z nich postulowała, aby bruk usunąć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. I chociaż Roman Rutkowski zapewniał, że konserwator zabytków jest otwarta na kompromisy, to znaczne usunięcie bruku nie wchodzi w grę ze względu na historyczny i unikatowy charakter centrum 754-letniego miasta.

Na pewno nie będzie go można usunąć w całości. Trzeba po prostu wymyślić rozwiązanie, które zadowalałoby każdą ze stron – mówił projektant.

Racjonalnym głosem w dyskusji był postulat jednego z mieszkańców, aby bruk w większości zostawić, ale do jego remontu wybrać dobrych fachowców i zastosować odpowiednie technologie, które sprawią, że jazda po wybrukowanym rynku i ulicach nie będzie problemem.
Interesującą koncepcją jest też powstanie na rynku pomnika sarny. Ma to być nawiązanie do niedźwiedzia, który według planu rewitalizacji rawickiej starówki ma stanąć na rynku. Mieszkańcy prosili też, aby do centrum w Sarnowie powróciły róże, które były obecne we wspomnieniach wielu mieszkańców.

Projektant wspomniał o kwestii oświetlenia centrum Sarnowy. Jeszcze przed spotkaniem pojawiały się głosy mówiące o tym, że zainstalowane po wojnie lampy znikną z przestrzeni na rynku.

Tutaj w Sarnowie oświetlenia wysokiego nigdy nie było, nie było lamp – mówił Roman Rutkowski. – Jeśli oświetlenie się pojawi, to tylko niskie, świecące pod nogi. Takie są uwarunkowania historyczne.

Architekt zapowiedział, że wstępny szkic projektowy ma zostać zaprezentowany mieszkańcom w okolicach czerwca. Termin potencjalnej realizacji inwestycji nie jest znany. Nie nastąpi to jednak szybciej niż po zakończeniu rewitalizacji rynku i deptaków w Rawiczu, planowanej na lata 2019-2020.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Cały artykuł jest również dostępny w 16 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ btn_border_style=”solid” btn_color_border=”#eaeaea” btn_border_size=”1″ button1_text=”NEXTO” icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F29PKYcq|||” btn1_bghovercolor=”#dd6868″ button2_text=”EGAZETY” btn_icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F2a3mITH|||” btn2_bghovercolor=”#dd3333″ divider_text=”lub” divider_bg_color=”#dd3333″ title_font_size=”desktop:18px;” btn1_heading_style=”font-weight:bold;” btn2_heading_style=”font-weight:bold;”]

Autor artykułu: ds

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*