Promuje w Italii najstarszą polską hutę szkoła

Dorota Koziara przygotowała wystawę produktów znanej polskiej firmy na Milano Design Week. Fot. Archiwum

Pochodzącej z Sicin Doroty Koziary ludziom związanym ze światem szeroko pojętego desingu przedstawiać nie trzeba. To wszak jedna z najbardziej uznanych polskich artystek, projektantek i architektek wnętrz. Nie tylko tworzy, ale też od lat popularyzuje firmy z Polski na świecie, będąc dyrektorem artystycznym i kuratorem ich wystaw. Obecnie współpracuje z hutą szkła Krosno Glass, której markę Krosno D’Sign od kilku dni promuje na prestiżowych targach w Mediolanie.

Krosno Glass to największa i najstarsza w Polsce huta szkła. Istnieje od 1923 roku. Po raz pierwszy jednak w historii firmy ich projekty zostały zaprezentowane w ramach Milano Design Week, czyli jednego z najważniejszych światowych wydarzeń z dziedziny designu.

Na ekspozycji przygotowanej przez Dorotę Koziarę swoją premierę ma nowa marka firmy Krosno D’Sign, której pierwszą kolekcję – o nazwie Sakred – zaprojektował światowej sławy projektant Karim Rashid.

– Dla mnie najważniejszą cechą szkła poza funkcją użytkową jest jego magia, przeźroczystości, głębokie kolory, które nadają przestrzeniom szczególnej atmosfery i refleksy świetlne, jakie tworzy tylko szkło. Zarówno kolekcja Karima Rashida, jak też wybrane przeze mnie obiekty z kolekcji dawnej Huty Szkła Krosno SA są tego znakomitym przykładem – mówi Dorota Koziara.

Będzie też tworzyć dla Krosna

Kolekcja Sakred ma być początkiem ambitnej drogi wyznaczonej dla Krosna Glass SA, czyli dawnej Huty Szkła Krosno. Jej nowa marka to produkty z najwyższej designerskiej półki sygnowane nazwiskami wielkich kreatorów sztuki użytkowej.

Firma stawia na współpracę ze znanymi projektantami z Polski i z zagranicy. Karim Rashid jest pierwszym zaproszonym do współpracy światowej sławy projektantem, ale Krosno D’Sign rozpoczęło już współpracę z innymi, m.in. Moniką Armani, Janem Kochańskim i właśnie Dorotą Koziarą.

Pozostała lokalną patriotką

Dorota Koziara od lat mieszka w Mediolanie, ale pozostała patriotką. Za swoją misję uznaje promowanie polskiego designu za granicą. Często gości też w Sicinach, w gminie Góra, gdzie mieszkają jej najbliżsi. Co więcej, żywo interesuje się losami swojej rodzinnej miejscowości, a zwłaszcza zabytkowym pałacem, o którego remont zabiega.

Artystka z wyróżnieniem skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Kontynuowała naukę w Rzymie, gdzie spotkała Alessandro Mendiniego, ikonę światowego designu, który zaproponował jej pracę w swoim atelier. Spędziła w nim 10 lat. Od dawna pracuje już samodzielnie, od 2005 siedzibą jej studia jest Mediolan.

Współpracuje ze znanymi firmami m.in.: Hermes, Swarowski, Fiat czy Christian Dior, który jej świeczniki z kolekcji Wind of Salento zamówił na wyłączność. Jest laureatką prestiżowych konkursów, a jej prace były prezentowane na wielu wystawach.

Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*