Propozycje do budżetu obywatelskiego do 2 maja

Jedno z miejsc odpoczynku na Zatorzu, powstałe w ramach ubiegłorocznej edycji BO. Fot. Anna Maćkowiak

Do 2 maja można składać propozycje do leszczyńskiego budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mają do rozdysponowania 1,2 mln zł. Składanie wniosków odbywa się tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza.

Podczas dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego w Lesznie, a więc od 2014 r., przekazano do realizacji przeszło 20 przedsięwzięć. Lwią ich część stanowiły inwestycje związane ze sportem, rekreacją i edukacją. Dzięki budżetowi powstał też m.in. wybieg dla psów przy ul. Cypriana Kamila Norwida, a także utwardzono kostką brukową powierzchnię handlową na targowisku Holenderska.

W porównaniu do poprzednich edycji leszczyńskiego budżetu obywatelskiego wprowadzono kilka istotnych zmian. Teraz głosowanie będzie odbywać się bez żadnych ograniczeń wiekowych, a więc mogą w nim uczestniczyć również osoby niepełnoletnie. Poza tym głosowanie będzie prowadzone tylko drogą elektroniczną. Dla zainteresowanych powstanie kilka punktów, gdzie będzie można przyjść i zagłosować.

– Każdy mieszkaniec może oddać maksymalnie dwa głosy: jeden na wybrany przez siebie duży projekt i jeden na mały. Każdy projekt z chwilą zgłoszenia otrzyma swój numer, który nie ulegnie zmianie aż do zakończenia realizacji budżetu obywatelskiego na dany rok – wyjaśnia Lucyna Gbiorczyk z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

Pula środków przeznaczonych na realizację BO w 2019 roku to 1,2 mln zł, w latach kolejnych będzie to nie mniej niż 0,5% wydatków gminy, czyli ok. 2 mln zł. Dla porównania: w ub. r. mieszkańcy mogli rozdysponować w ramach budżetu obywatelskiego milion złotych. Terminy tegorocznej edycji wyglądają następująco: do 2.05 składanie propozycji, do 6.06 – weryfikacja projektów, a od 15 do 30.06 – głosowanie. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 7 lipca.

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim wybrano jeden duży projekt, którego realizacja dobiega końca. Przedsięwzięcie to znane jest pod nazwą „Zatorze zmienia oblicze, rusz się, znajdź przystopki, zobacz zmiany, poznaj, odpocznij, spędź miło czas i zabaw się z nami”. Mieszkańcy wybrali też pięć mniejszych projektów, z których większość również została już zrealizowana.

Wkrótce rozpoczną się prace przy ostatnim z wybranych w ubiegłym roku zadań: zagospodarowanie terenu w pasie drogowym ul. 17 Pułku Ułanów w Lesznie wraz z budową miejsc postojowych, odwodnieniem i oświetleniem.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*