Protest nauczycieli w sprawie deklaracji PiS

Według radnych PiS w szkołach miały miejsce działania promujące LGBT, np. tęczowy piątek w I LO. Fot. poznan.naszemiasto.pl

Leszczyńscy nauczyciele protestują w sprawie projektu deklaracji ,,Miasto wolne od ideologii LGBT”, którą zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości: Kazimierz Jęcz, Adam Kośmider i Mariusz Nowacki, wspierani przez posła Jana Dziedziczaka.

Jej celem jest – według radnych PiS – sprzeciw wobec „wprowadzania w mury placówek oświatowych obcych i szkodliwych ideologii oraz przeprowadzania eksperymentów tzw. inżynierii społecznej”. Projekt deklaracji wywołał kontrowersje w środowisku nauczycieli. Napisali list otwarty do radnych miejskich, wyrażając sprzeciw co do jej przyjęcia przez całą radę.

– Jako nauczyciele leszczyńskich szkół i osoby odpowiedzialne za kształcenie młodych Polaków pragniemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec propozycji przyjęcia deklaracji Rady Miejskiej Leszna „Miasto wolne od ideologii LGBT” – czytamy w liście otwartym podpisany przez ponad 120 nauczycieli leszczyńskich szkół podstawowych i średnich.

Treść listu upublicznił w mediach społecznościowych Grzegorz Lorek, nauczyciel biologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie.

– Szanowni Radni Miasta Leszna. W proponowanej do przyjęcia deklaracji dużo pisze się o szkole i o Nas, Nauczycielach. My Leszczyńscy Nauczyciele tej szkodliwej deklaracji – NIE chcemy! – napisali protestujący.

Nauczyciele odnoszą się też do tego, że deklaracja jest sprzeczna z wartościami, których przestrzeganie ślubowali.

– Jako nauczyciele sami potrafimy chronić siebie i swoich uczniów ,,przed nieprofesjonalnymi kryteriami działania” i nie są nam do tego potrzebne ideologiczne deklaracje Rady Miasta – argumentują nauczyciele .

Grzegorz Lorek apeluje do radnych miasta, aby odrzucili deklarację. W innym razie miasto Leszno, rada, jak i PiS, będą narażeni na pośmiewisko. Radnym proponuj,e aby nie wypowiadali się na tematy, o których nie mają zbytniego pojęcia .

– Czy radni, którzy zaproponowali tę uchwałę, wezmą odpowiedzialność za ludzi, których ona dotyczy? Ta deklaracja może doprowadzić do tragedii. Jeśli w kilka godzin podpisało się pod listem protestacyjnym 120 nauczycieli, to coś znaczy, a dokładniej, że środowisko nauczycielskie jej nie chce – komentuje Grzegorz Lorek, nauczyciel I LO w Lesznie.

Natalia Kurpisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*