Prywatne firmy kupiły sprzęt dla szpitala

System kompresji klatki piersiowej LUCAS służy zapewnieniu lepszych efektów reanimacji oraz ułatwieniu pracy służb. Fot. Szpital Powiatowy w Rawiczu
System kompresji klatki piersiowej LUCAS służy zapewnieniu lepszych efektów reanimacji oraz ułatwieniu pracy służb. Fot. Szpital Powiatowy w Rawiczu

Wobec braków sprzętu w placówkach medycznych ich zarządcy muszą uciekać się do różnych metod ich pozyskiwania. Czasem pomagają samorządy, a jak pokazuje przykład z Rawicza, mogą to być również prywatne firmy.

Rawicki szpital skierował zapytanie do 120 prywatnych przedsiębiorstw o pomoc w zakupie sprzętu medycznego, z którego na co dzień korzystają ratownicy karetek na terenie powiatu rawickiego. Do tej pory na apel placówki odpowiedziało 6 przedsiębiorstw: Schaltbau Rawag Sp. z o.o., Studio „K2” Piotr Koński, Pfeifer & Langen Polska S.A. Cukrownia Miejska Górka, Gobarto S.A., C-GAS Controls Sp. z o.o. oraz Gazomet Sp. z o.o.

Zakupiono ważny sprzęt

Uroczyste przekazanie systemów do kompresji klatki piersiowej LUCAS odbyło się 24 października na terenie Szpitala Powiatowego w Rawiczu. Sprzęt służy do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm. Możliwość szybkiego jego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. Koszt zakupu dwóch urządzeń to około 120 tys. zł.

Krótko po uroczystości przekazania sprzętu medycznego rawickiej placówce do grona darczyńców przystąpiła kolejna firma. Do Szpitala Powiatowego w Rawiczu wpłynęło wsparcie lokalnego przedsiębiorstwa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Dworecki Sp. j. z Chojna.

Pomagają samorządy i WOŚP

W tym roku dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na pododdział noworodkowy rawickiego szpitala trafiło stanowisko do resuscytacji, które służy do obserwacji, wentylacji czy tlenoterapii noworodków tuż po porodzie. Stanowisko jest podgrzewane i posiada wbudowaną wagę oraz pulsoksymetr. Sprzęt ten służyć może również jako inkubator transportowy. Dodatkowo dołączony został kardiomonitor oraz nawilżacz. Do rawickiej placówki trafiły też: pulsoksymetry, waga elektroniczna, pompa objętościowa, pompy strzykawkowe, ciepłe gniazdka oraz 10 sztuk foteli rozkładanych.

Pomóc starają się też samorządy. W 2017 roku dzięki wsparciu finansowemu gmin Rawicz i Bojanowo, przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, szpital został wyposażony w nowoczesny ultrasonograf. Koszt zakupu urządzenia wyniósł 159 tysięcy złotych.

Jakub Latusek