Przedszkole musi oddać miastu ponad milion

Fot. NM

Milion dwieście tysięcy złotych zwrócić ma do kasy miejskiej Leszna prywatne przedszkole numer 2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nakłada na placówkę konieczność zwrotu dotacji miejskich wraz z odsetkami.

W 2014 roku przeprowadzono kontrolę w prywatnej placówce przedszkolnej numer 2 w Lesznie, korzystającej z miejskich dotacji. Wykazała ona, że w latach 2012 i 2013 pieniądze wydawane były niezgodnie z przeznaczeniem.

Zamiast na wychowanie dzieci miały być przeznaczane między innymi na zakup odzieży: butów, bluzek, skarpetek, piżam, koszul męskich, swetrów czy spódnic. Na liście zakupów były też: maszynki do golenia, pilot, obrazy oraz akcesoriów do grilla. Kontrolerzy znaleźli też rachunki na zakup artykułów weselnych i szaty chrzcielnej. Kwestionowano też wydatkowanie dotacji na wynagrodzenia dyrektorki placówki. W ciągu dwóch lat przeznaczono na to kwotę prawie 470 tysięcy, co daje średnią wypłat miesięcznych na poziomie blisko 20 tys. zł.

Władze Leszna zażądały zwrotu części dotacji wraz z odsetkami. Chodziło o ponad 670 tysięcy. Dyrekcja placówki odwoływała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które stanęło po jej stronie. Wówczas ponowiono kontrolę i samorząd zażądał 800 tysięcy zwrotu. Kolegium po tym wniosku przyznało rację władzom Leszna, ale dyrektor placówki odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa trafiała do kolejnych instancji, a finalnie zajął się nią Naczelny Sąd Administracyjny.Uznał on, że przedszkole musi oddać miastu 1,2 mln zł.

– Cieszymy się, że decyzja wydana przez prezydenta Leszna w całości została utrzymana wpierw przez SKO, potem przez WSA i NSA. Żaden zakwestionowany przez miasto wydatek nie został przez SKO i sądy zmieniony, więc niewątpliwie potwierdza to słuszność wydanej przez nas decyzji – przyznaje wiceprezydent Leszna, Piotr Jóźwiak.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*