Kiedy przenosimy szczątki bliskich

172
Fot. arch

Różne są powody, dla których przeprowadza się ekshumacje. Temat wraca często podczas rodzinnych rozmów w okolicach 1 listopada. Zwłaszcza, gdy chcemy przenieść zmarłego na cmentarz położony bliżej naszego miejsca zamieszkania.

To jeden z powodów ekshumacji i przenosin szczątków zmarłych, dokonywanych na prośbę rodziny. Zdarzają się również przenosiny w obrębie jednego cmentarza. Starsze osoby nie są w stanie opiekować się wieloma grobami. Poza tym nie bez znaczenia pozostają tu również względy ekonomiczne – mówi Dawid Paszkowski, pracownik zakładu Usługi Pogrzebowe i Kamieniarskie Jerzy Nowak z Leszna.

Zdarzają się też oczywiście ekshumacje przeprowadzane na potrzeby oględzin lekarsko-sądowych.

Generalnie przeprowadza się je w okresie od połowy października do połowy kwietnia, we wczesnych godzinach porannych. Chodzi z jednej strony o to, by nie odbywały się w czasie, gdy panują wyższe temperatury. Z drugiej ekshumacja jest bardzo delikatną sprawą i nie jest wskazane, by jej przebieg śledzili przypadkowi przechodnie. O terminie ekshumacji należy powiadomić gospodarującego na danym terenie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

W szczególnych wypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia całego procesu w innym terminie niż od 16 października do 15 kwietnia, jednak wymaga to zgody sanepidu. Warto wiedzieć, że np. zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem 2 lat od dnia zgonu.

O ekshumacji należy powiadomić i uzyskać zgodę zarówno zarządcy cmentarza, na którym obecnie znajdują się szczątki, jak i zarządcy nekropolii, na którą zostaną przeniesione. Potrzebna jest również zgoda wspomnianego sanepidu. Ekshumacji nie można przeprowadzić, jeśli nie ma zgody ze strony najbliższej rodziny zmarłego. Jeżeli pomiędzy członkami rodziny dochodzi do sporu w tej sprawie, wówczas osoba uprawniona do złożenia stosownego wniosku może być wskazana prawomocnym wyrokiem sądowym. ama

Cały artykuł w 44 numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*