Przestępcy seksualni w sieci

Rejestr przestępców seksualnych jest dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Fot. archiwum

Rejestr przestępców seksualnych prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości już od ponad roku. W rejestrze można sprawdzić nazwiska i zdjęcia przestępców seksualnych z całego kraju, także z województwa wielkopolskiego.

Rejestr przestępców seksualnych od 1 stycznia ubiegłego roku jest dostępny online w internecie. Na specjalnej stronie internetowej (rps.ms.gov.pl) możemy sprawdzić dane osobowe, adres zamieszkania przestępców seksualnych. Rejestr przestępców seksualnych dotyczy m.in. pedofilów czy gwałcicieli. Teraz każdy może sprawdzić w rejestrze przestępców seksualnych czy np. kandydat do pracy w przedszkolu nie był skazany za molestowanie dzieci. Dane są publiczne.

Wśród danych przestępców można znaleźć także osoby z naszego województwa, głównie z Poznania. Są także osoby urodzone w regionie leszczyński.

Przestępcy z naszego regionu

Wśród nich jest na przykład Mirosław Chłapowski, urodzony w Wonieściu, w powiecie kościańskim. Mężczyzna popełnił czyn zabroniony 13 czerwca 2016 roku w Lesznie. Mężczyzna został skazany na 8 lat więzienia, 10.000 zł łotych nawiązki tytułem zadośćuczynienia, 5 lat zakazu kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi, 5 lat zakazu zbliżania się do określonych osób-pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 100 m, elektroniczną kontrolę miejsca pobytu. Mężczyzna obecnie odbywa karę w jednym z zakładów karnych.

Za czyn ze szczególnym okrucieństwem

W rejestrze znajduje się też Roman Kowalski, urodzony w Rawiczu, który odpowiadał z art. 197 par. 4 w związku z par. 1 Kodeksu karnego, tj. za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem, który wydarzył się we wrześniu 2008 roku. Sąd wymierzył mu karę 5 lat pozbawienia wolności.

W majowym wykazie można znaleźć też nazwiska innych pochodzcych z regionu, skazanych za przestepstwa seksualne. Są to: Zbigniew Gruszczyński, urodzony w Gostyniu (z adnotacją: nie przebywa na wolności) oraz Edmund Markowiak, urodzony w Wydawach, gm. Rawicz, przebywający we Wrocławiu.

Funkcjonują dwa rejestry

Rejestr publiczny prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest podzielony na ten ogólnodostępny oraz ten wymagający zalogowania się po uprzedniej rejestracji.

– Są to przede wszystkim dane osób, które dopuściły się gwałtów na dzieciach i gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. O tym, kto jest w rejestrze decydują wyłącznie przepisy ustawy i sądy – czytamy na stronie internetowej rejestru.

Sprawcy z Poznania

W rejestrze wymienieni są także przestępcy z Poznania. Można znaleźć m.in. dane Radosława Kawy, skazanego na 10 lat pozbawienie wolności, który odbywa jeszcze karę. Są też dane Marka Bartoszka skazanego na 15 lat pozbawienie wolnościa za czyn popełniony w 2012 roku w Poznaniu, a także dane Piotra Maćkowiaka, który czyn zabroniony popełnił w 2015 roku w Komornikach.

Aktualny rejestr przestępców seksualnych z województwa wielkopolskiego zawiera nazwiska sześćdziesięciu trzech osób. Są to wyłącznie mężczyźni.

Andrzej Rajewicz, rob