Przystopki – Zatorzaki oficjalnie otwarte

W części artystycznej dzieci prezentowały swoje umiejętności. Fot. Anna Maćkowiak

Na leszczyńskim Zatorzu odbyło się w piątek uroczyste otwarcie tzw. „przystopków”. Są one zlokalizowane w różnych częściach tej dzielnicy i mają różny charakter: placów zabaw, miejsc spotkań. Z kolei przy rondzie w sąsiedztwie szybowca postawiono ławkę multimedialną.

Projekt pod hasłem „Zatorze zmienia oblicze. Rusz się, znajdź przystopki, zobacz zmiany, spędź miło czas i zabaw się z nami” został zrealizowany w ramach leszczyńskiego budżetu obywatelskiego.

– Jesteśmy w miejscu, w którym dzieci zawsze grały w piłkę. I niestety, było to niebezpieczne, dlatego powstało tu miniboisko – mówiła podczas oficjalnego oddania projektu jego koordynatorka Hanna Wilczyńska.

Uroczystość odbyła się obok boiska przy ul. Szybowników w Lesznie. Hanna Wilczyńska podkreślała, że miejsca zabaw i wypoczynku, mające różny charakter, łączą dwie rzeczy. Jedną z nich są kolorowe ławeczki, a drugim – gra miejska. W każdym z dwunastu punktów zlokalizowany jest tajemniczy betonowy słupek nazwany przez miejscowych „Zatorzakiem”.

– Kolorowe ławeczki mają przyciągać wzrok i pomóc odnaleźć „Zatorzaka” – podkreślała w piątkowe popołudnie Hanna Wilczyńska.

Jeśli ktoś zafunduje sobie spracer lub przejażdżkę rowerową, podczas której odwiedzi wszystkie „Zatorzaki”, pokona 9 km. Przy okazji dowie się nieco więcej o mieście, jak również o dzielnicy Zatorze.

– W ubiegłym roku nasz projekt poparło 5200 osób – zdradziła Hanna Wilczyńska.

Otwarcie „przystopków” miało bogatą oprawę. Zapewniły ją m.in. przedszkolaki oraz uczniowie zaborowskiej szkoły podstawowej, prezentując swoje umiejętności artystyczne, w tym tańce oraz recytacje. W piątkowej uroczystości uczestniczył też m.in. prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Jakie inwestycje zostaną wykonane w ramach tegorocznej edycji leszczyńskiego budżetu obywatelskiego, przekonamy się już niebawem.

Anna Maćkowiak