Na rachunkach można zaoszczędzić

49
Rozsądne korzystanie z wody też może przynieść oszczędności fot. ama

Początek miesiąca to dla większości osób czas, w którym rozplanowywany jest domowy budżet. Sen z powiek spędzają zwłaszcza rachunki. Zastanawiamy się, jak na nich zaoszczędzić. Jest to możliwe, często nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że bardziej nie da się już zacisnąć pasa.

Nie ma chyba nic gorszego niż bezwiedne opłacanie wszystkich rachunków, bez ich głębszej analizy. Opłaty trzeba oczywiście uiścić, jednak skończyły się już czasy, kiedy firmy miały na rynku monopol na dane usługi. Jeśli uważamy, że płacimy za coś zbyt dużo, sprawdźmy, czy nie ma tańszych ofert lub też bardziej dostosowanych do naszych potrzeb. Uważajmy przy tym na wszelkie ewentualne kruczki, dopiski drobnymi literami, by nie okazało się, że coś, co początkowo brzmi bardzo kusząco, w ostatecznym rozrachunku będzie bardziej kosztowne niż wariant, z którego korzystamy do tej pory.

Warto zastanowić się, czy korzystamy z wszystkich usług, za które płacimy rachunki. Dla przykładu w dobie komórek często telefon stacjonarny stoi przez większość czasu na półce. Czy potrzebnie?

Długo broniłam się przed zlikwidowaniem stacjonarnego telefonu, bo taki w domu był od zawsze. W końcu dzieci kupiły mi komórkę, tłumacząc, że mam już swoje lata i jak gdzieś wychodzę z domu, to chcą mieć cały czas ze mną kontakt. Przez kilka miesięcy miałam dwa telefony. W końcu dałam za wygraną i dziś jestem posiadaczką tylko komórki – przyznaje pani Teresa, osiedziesięciokilkuletnia leszczynianka. – Przy niewielkiej emeryturze człowiek musi liczyć każdy grosz.

Podobnie bywa z telewizją. Niekiedy wykupujemy pakiety z mnóstwem programów, a większości nawet nie oglądamy. Znów pytanie: po co?
Rachunki płaćmy w terminie, by nie doliczano nam kar za zwłokę. Bywają one symboliczne, ale po dodaniu uzbiera się już nieco więcej.
Dziś większość urządzeń, z których korzystamy, ma charakter energooszczędny. Nie oznacza to jednak, że mogą być uruchomione cały czas, nawet gdy nie ma takiej potrzeby. Może i straty z tego tytułu nie będą zbyt duże, ale uczmy się oszczędzania na wielu frontach. ama

Cały artykuł w 11. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*