Remont ratusza trwa. Montują nowe instalacje

Wejście do ratusza jest ogrodzone z każdej strony. Trwa montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Fot. Malwina Korzeniewska

Co zostało już zrobione do tej pory w ramach gruntownej modernizacji kościańskiego ratusza? Jak informuje Urząd Miejski prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Co wykonano do tej pory w ratuszu? Usunięto posadzki piwnicy, skuto tynki i wykonano nowe renowacyjne w piwnicy. Rozebrano też ściany murowane i wykonano nowe zgodnie z projektem, wykonano przekucia dla drzwi wraz z zamontowaniem nadproży, rozebrano podłogi drewniane oraz częściowo usunięto wypełnienie, wykonano wykop pod szyb windy.

Trwają prace montażowe przy instalacjach centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Zamontowano również nowe okna pałacowe.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wspólnie z burmistrzem Kościana Piotrem Ruszkiewiczem, w marcu tego roku podpisali umowę na dofinansowanie projektu rewitalizacji rynku, ratusza i ulicy Wrocławskiej. Pozyskane pieniądze to ponad 5 milionów złotych. Całość zadania opiewa na kwotę blisko 8,5 mln zł.

Remont ratusza obejmuje między innymi elewację budynku na zewnątrz. Powstaną także specjalne podjazdy dla niepełnosprawnych oraz kompozycja roślinna z tzw. koszyczki.

W środku remont jest bardzo kompleksowy. Zamontowane zostaną nowe instalacje. Zmieniony zostanie cały system ogrzewania. Powstaną również nowe sale, sanitariaty i winda dla osób niepełnosprawnych.

Wyremontowane zostaną pomieszczenia piwniczne, parter, pierwsze i drugie piętro, poddasze oraz dach. Po rewitalizacji wieża ratusza będzie udostępniona do zwiedzania i podziwiania panoramy miasta.

Jak podkreślił w styczniu burmistrz Piotr Ruszkiewicz, remont ratusza to ciężki okres dla wszystkich. Na czas prac trzeba było wyprowadzić USC i muzeum regionalne.

Malwina Korzeniewska