Fot. arch

Znowelizowano ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Warto przypomnieć o wynikających z niej uprawnieniach.

Jednym z nich jest prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej (w ciągu 7 dni) i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz korzystania bez skierowania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych.

Istnieje też możliwość uzyskania – po złożeniu wniosku – comiesięcznego, niezależnego od dochodów świadczenia w kwocie 402,72 zł. Nowela przewiduje również zmianę zasad przyznawania pomocy finansowej. Zakłada między innymi możliwość przyznania nie tylko pomocy jednorazowej, ale też pomocy okresowej – do sześciu miesięcy, w wysokości 100 proc. najniższej emerytury miesięcznie. Pomoc okresowa ma służyć – jak napisano w noweli – zaspokojeniu między innymi „potrzeb bytowych i ochrony zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do podmiotów leczniczych na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne”.

Trudno podać dokładną liczbę osób, które będą mogły skorzystać z nowego uprawnienia. Powołując się na szacunki Instytutu Pamięci Narodowej, liczba ta waha się między 30 a 60 tysiący osób, które mogą być objęte świadczeniem. LA

2 KOMENTARZE

  1. “Represjonowani przez komunę z pierwszeństwem do lekarza” A to ci dopiero heca! To tak jakby dac lisowi klucze do kurnika .Taki lekarz napewno ich wyleczy juz ja to widze zreszta z reszta podobnie.

  2. samo sprowadzenie zwlok dzis i wtedy kosztowalo i kosztuje ale mozna je obejsc . Natomiast sam pogrzeb, miejsce na grob, sarg czy ubior delikwenta kosztuje i to niemalo. Napewno czlek ten nie byl przygotowany jak wielu staruszkow i wyprawki na tamten swiat nie mial przygotowanej.Kosciol tez na pokropek rzadal wiem z opowiesci rodzinnych z 1925 roku w poznanskiem. Dzis to znaczy przed kilkudziesieciu laty ale juz po lobalyniu jego komuny , znany leszczynski lekarz do dzis urzedujacy i pracujacy w tani sposob przywiozl zza Odry swa tesciowa , ktorej sie tam zmarlo pakujac ja w koce i pakujac na dachu swego samochodu. Wiem brzmi to niewiarygodnie ale plotkarze wiedza o kim mowie. Po 1990 roku kiedy budzila sie ta nowa Polska PRL- bis dzis znana ,finansowo nie bylo tak brylantowo jak dzis u lekarzy i kazdy chcial zaoszczedzic jak mogl, tymbardziej ze na granicy takie cos nie przeszlo bez popychadla jakiego to mozna sie domyslec a tam za Odra wtenczas sprowadzanie zwlok do Polski to byl wydatek ok. 2000 DM oraz kilku tygodni oplat za lodowki zanim sie nie zalatwilo wszystkich formalnosci. Reasumujac jesli DZIS tak lekarz ulatwia sobie sprawe to na co mogli sobie pozwolic rodzice pomagiera drogowego.Chce jeszcze nadmienic , ze czsy 1929,1930,1931,1932, 1933 to czasy krachu gospodarczego na zachodzie i Ameryce a Polska dzwigala sie nasty rok po 123 latach niewoli.A pozatym kazdy orze jak moze ale swojego pochowabo to sa wyjatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*