Rewitalizacja rynku coraz bliżej rozpoczęcia

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zachwalał Rawicz. Fot. UMG Rawicz

W drugim przetargu na przebudowę rawickiego rynku wzięło udział 6 firm. Najniższa oferta wynosi 8,9 mln zł. To propozycja Polskich Surowców Skalnych z Bielan Wrocławskich. Według burmistrza Grzegorza Kubika udało się osiągnąć cel i zmniejszyć proponowane kwoty w przetargu.

W pierwszym przetargu najniższa kwota wyniosła ponad 9,2 mln zł, a najwyższa 14,5 mln zł. W drugim przetargu ceny były bardziej wyrównane i wyniosły od 8,9 mln zł do 10,3 mln zł. Poza Grupą Budowlaną Polskie Surowce Skalne do przetargu przystąpiło 5 innych firm. To m.in. Wasbud z Grodkowa (9,1 mln zł), Gembiak-Mikstacki z Krotoszyna (9,5 mln zł), Przedsiębiorstwo Steinbudex z Świdnicy (9,7 mln zł), Granit ze Strzegomia (10,2 mln zł) i Zbylbruk z Bobolic (10,3 mln zł).

Jak przetarg ocenia burmistrz Grzegorz Kubik?

– Kwoty w przetargu pokazują, że dobrą decyzją było unieważnienie poprzedniego postępowania i ogłoszenie kolejnego. Najniższą ofertę złożyła firma z Wrocławia, Polskie Surowce Skalne. Teraz będziemy analizować i oceniać oferty. Myślę, że w najbliższych tygodniach można spodziewać się kolejnych informacji – ocenia burmistrz Rawicza.

Pod koniec lipca w Rawiczu gościł marszałek województwie wielkopolskiego Marek Woźniak. W urzędzie podpisano umowę na dofinansowanie rewitalizacji zabytkowej przestrzeni miejskiej Rawicza przy ulicach: Rynek, Ignacego Buszy 5 i Szarych Szeregów 3.

Zarząd województwa wielkopolskiego dofinansuje gminną inwestycję kwotą blisko 7 mln zł z WRPO 2014+.

W swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Kubik podkreślił, jak ważne zmiany czekają miasto i jak ważne są ich efekty z punktu widzenia Rawicza jako wizytówki województwa – południowej bramy Wielkopolski. Marszałek Województwa Wielkopolskiego zwrócił natomiast uwagę na jego zdaniem przemyślany, modelowy projekt rewitalizacji, życząc pomyślnej realizacji na każdym z etapów.

Rewitalizacja rawickiego rynku ma obejmować przede wszystkim przebudowę i modernizację nawierzchni, budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, wykonanie nowego oświetlenia (montaż opraw na słupach oraz wykonanie oświetlenia iluminacyjnego w posadzce), wykonanie komory technologicznej fontanny, rozbiórkę budynku toalet, montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia drzew niskopiennych wraz z zabezpieczeniem systemów korzeniowych i pielęgnacja drzew istniejących.

Inwestycja polegająca na rewitalizacji rynku ma potrwać rok od momentu podpisania umowy.

Jakub Latusek