Rezime, czyli co dobrego nam się przytrafiło

fot. mac

Nastał czas podsumowań, spróbuję więc zrobić małe „rezime”. Będzie mało o polityce, a skupie się na bardziej przyjemnych sferach życia.

Wiadomo – temat nr 1 to oddanie do użytku ekspresowej piątki z Leszna do Poznania, a dokładnie z węzła Lipno do zjazdu na autostradową obwodnicę Poznania. Mimo 7-letniego poślizgu, za który trzeba winić polityków obu głównych partii, a nie jak chce poseł Jan Dziedziczak z PiS, tylko Platformę. To za pierwszych rządów PiS padła obietnica, że S5 zostanie zbudowana na Euro 2012. Potem za rządów PO ta inwestycja spadła do „rezerwy”, ale w końcu w grudniu br., przed kolejnymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej, trasa została uruchomiana. Przy okazji warto wspomnieć o wybudowaniu trzeciego pasa na autostradzie A2 w granicach Poznania. Inwestycja Autostrady Wielkopolskiej, a więc prywatnej firmy rodziny Kulczyków została zrealizowana pół roku przed terminem, a dzięki dodatkowemu pasowi ruchu dojazd do centrum stolicy Wielkopolski będzie znacznie szybszy.

Sporo inwestycji drogowych realizowanych jest także w Lesznie. Najbardziej ucieszył mnie remont ulicy Lipowej, przy której mieści się nasza redakcja. Tak się zdarzyło, iż finał modernizacji tej arterii zbiegł się z jubileuszową galą Panoramy, ale to czysty przypadek. Nie my ustalamy plan inwestycyjny miasta i nie my mamy wpływ na wydatki budżetowe miasta. Szkoda nam tylko trochę okazałej lipy, która rosła przez wiele lat przed siedzibą redakcji, a którą ścięto przy okazji ostatniej inwestycji. Widocznie stała w zbyt niebezpiecznym dla przebiegu odnowionej drogi miejscu.

Niestety, nie wszystkie remonty dróg w mieście skończyły się wraz z końcem tego roku. W kolejnych miesiącach będziemy się zmagać z remontem DK 12 w granicach miasta, a w 2020 r. czeka nas wymiana nawierzchni wiaduktu, budowa ronda na Wolińskiej i początek „rewolucji” na Szybowników. Nadal nie można też wyjechać drogą wojewódzką w stronę Osiecznej i dalej do Śremu. No cóż, to zrozumiałe, iż pewnych remontów nie da się przeprowadzić w ciągu jednego roku, a nawet dwóch lat.

Co jeszcze dobrego nas spotkało w minionym roku? Oczywiście sukcesy naszych żużlowców. Drużyna Fogo Unii była w tym roku jeszcze lepsza niż w poprzednim sezonie i oby tylko nie obniżyła lotów w następnym, bo wszyscy przyzwyczailiśmy się już do ich sukcesów i dominacji na krajowym podwórku. Wiele zależeć będzie od szczęścia, czyli od tego, czy nie przytrafią się zawodnikom jakieś kontuzje. Oby nie…

Dla naszej gazety był to też przełomowy rok, bowiem zmienił się jej właściciel. Obecnie wydawcą jest Polska Press, co dało nam większe możliwości rozwoju, zwłaszcza w internecie. Tworzymy obecnie pięć portali w domenie naszemiasto.pl, osiągając coraz lepsze wyniki. I oby tak dalej, czego sobie i reszcie redakcji życzę, a także czytającym nas internautom. Oczywiście, nie zapominamy o czytelnikach papierowej Panoramy. Czytajcie nas jak najdłużej, skoro byliśmy w Wami przez ostatnie 40 lat.

Robert Lewandowski
redaktor naczelny