Rondo z nową nazwą

Przy rondzie zamontowano okolicznościową tablicę informującą o przebiegu bitew o Rawicz w 1919 roku fot. la

W nocy z 3 na 4 lutego 1919 roku około tysiąca powstańców wielkopolskich walczący na ziemi rawickiej znalazło się w okolicy miasta, gdzie stoczyli zawziętą walkę z siłami niemieckimi w liczbie 1.600 żołnierzy. Na pamiątkę tych wydarzeń – równo 100 lat później – odsłonięto tablicę upamiętniającą ich heroiczną walkę. Tuż obok znajduje się rondo, któremu nadano nazwę „Bitew o Rawicz 1919 roku”.

W ceremonii udział wzięli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych z burmistrzem Grzegorzem Kubikiem i starostą Adamem Sperzyńskim na czele, przedstawiciele instytucji publicznych, duchowieństwo oraz poseł na Sejm RP – Jan Dziedziczak.

Droga do niepodległości, do wolności, do niezależności Wielkopolski wymagała od mieszkańców zachodnich ziem więcej cierpliwości. Jednym z ogniw tej drogi były bitwy o Rawicz: patriotyczny zryw, który miał zakończyć niemiecką dominację na naszej ziemi – mówił Grzegorz Kubik.

Dodał, że chociaż powstańcom nie udało się zdobyć miasta, to wielu z nich właśnie na ziemi rawickiej oddało swe życie. Zasłużyli, aby upamiętnić złożoną przez nich ofiarę.

Tuż po odsłonięciu tablicy w Muzeum Ziemi Rawickiej odbyła się promocja książki „Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi rawickiej. Historia i tradycja” autorstwa Henryka Pawłowskiego. Wykład na temat walk powstańczych wygłosił profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – Zbigniew Pilarczyk. LA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*