Ruszy remont ratusza

Elewacja leszczyńskiego ratusza wygląda fatalnie. Po modernizacji zmieni się jego kolorystyka. Fot. Michał Wiśniewski
Elewacja leszczyńskiego ratusza wygląda fatalnie. Po modernizacji zmieni się jego kolorystyka. Fot. Michał Wiśniewski

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak poinformował, że po analizach dokumentacji miasto wybrało ofertę firmy Orlikon z Poznania, która rozpocznie kompleksowy remont leszczyńskiego ratusza. Wartość prac na pierwszym etapie wyniesie blisko 2,4 miliona złotych. Aby zabytek zyskał blask, potrzeba jednak przynajmniej dwóch lat.

W przetargu na modernizację elewacji leszczyńskiego zabytkowego ratusza wystartowały trzy firmy. Złożone przed ponad miesiącem oferty długo były analizowane przez miejskich urzędników. Teraz prezydent Leszna ogłosił, że miasto wybrało wykonawcę.

– Wybraliśmy oferenta na pierwszy etap remontu elewacji oraz przyziemia ratusza wraz z przebudową instalacji odgromowej. Cieszę się bardzo, podpisanie umowy w przyszłym tygodniu – zakomunikował w mediach społecznościowych prezydent Łukasz Borowiak.

Wartość prac w ramach pierwszego etapu modernizacji, zgodnie z dokumentacją przetargową, wyniesie 2 mln 395 tysięcy zł. Oferta była najtańszą spośród złożonych miastu propozycji. Droższe opiewały na ponad 2,8 i 3,5 miliona zł.

Całość kosztów prac pokryć ma miasto. Leszno starało się o dofinansowanie modernizacji zabytku kilkakrotnie, ale bez skutku.

Docelowo, poza przyziemieniem ratuszowym, odnowiona ma być także elewacja i wnętrza zabytku, do którego mają się przenieść niektóre wydziały, między innymi ten, zajmujący się promocją miasta. Sam ratusz w Lesznie ma zmienić kolor na ten, znany sprzed wojny. Zamiast pasteli będą więc szarości i biele.

Mimo wielu próśb ze strony mieszkańców i niektórych radnych wiadomo już, że po remoncie nie zostanie udostępniona dla turystów wieża ratusza. Mogłaby stanowić doskonały punkt widokowy prezentujący panoramę miasta. Przepisy budowlane oraz przeciwpożarowe wykluczają jednak taką możliwość.

Michał Wiśniewski