Ruszyła budowa nowej miejskiej biblioteki

Prace przy budowie nowej biblioteki w Lesznie rozpoczęły się od poniedziałku od wyburzeń w dawnej szkole zawodowej. Fot. M.Wiśniewski
Prace przy budowie nowej biblioteki w Lesznie rozpoczęły się od poniedziałku od wyburzeń w dawnej szkole zawodowej. Fot. M.Wiśniewski

Blisko dwa lata potrwają prace przy budowie największej inwestycji kulturalnej Leszna od lat. We wtorek, 11 lutego miasto podpisało umowę na wartą 23 miliony złotych budowę nowej miejskiej biblioteki. Z początkiem tygodnia na plac budowy weszli wykonawcy.

Inwestycja możliwa jest dzięki pozyskaniu przez Leszno unijnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna mieści się w leciwym budynku przy ulicy Bolesława Chrobrego, który faktycznie nie nadaje się już do tego typu działalności z powodu swojego stanu.

Nowa biblioteka powstanie w budynkach byłej szkoły zawodowej przy placu Metziga. Przeprowadzona zostanie jego adaptacja oraz budowa nowych obiektów na terenie obok.

To właśnie od prac pod budowę nowego budynku zamierza zacząć wykonawca, firma Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich. Teoretycznie na przekazanie placu budowy mamy trzydzieści dni kalendarzowych od podpisania umowy, ale dążymy do tego, aby nastąpiło to w najbliższych dniach – mówił zaraz po podpisaniu umowy prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Nie pomylił się. Z początkiem tygodnia do obiektu dawnej szkoły zawodowej weszli pracownicy firmy budowlanej. Przystąpili do demontażu ścian działowych i podłóg. W sumie z dawnej zawodówki pozostaną tak naprawdę jedynie ściany, czyli fasada obiektu. Wszystko wewnątrz ma zostać wyburzone. Znikną także stropy, ale te prace budowlańcy zamierzają prowadzić etapami.

W planach na najbliższe dni są także rozbiórki starych garaży, przybudówek i innych obiektów, które nie będą służyć nowej placówce. Dopiero potem zacznie się remont dawnej szkoły i budowa nowej części biblioteki. Inwestycja nie będzie łatwa, bo poza remontem dawnej szkoły, powstanie też obok niej zupełnie nowa częśc budynku. Dojazd ciężkiego sprzętu, choćby betoniarek, w zwartej zabudowie centrum miasta będzie sporym wyzwaniem.

Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2021 roku. Termin musi być dotrzymany, by miasto mogło skorzystać z obiecanych dotacji.

Michał Wiśniewski