S5 do końca roku

Kierowcy z utęsknieniem czekają, kiedy będą mogli podróżować całą ekspresówką. Fot. GDDKIA oddział Poznań

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że jeszcze w tym roku będziemy mogli podróżować drogą S5 z Leszna do Poznania. Termin otwarcia ekspresówki to czwarty kwartał 2019 r.

Jak informuje Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA, po odstąpieniu od umowy z wykonawcą S5 Poznań-Wronczyn, konsorcjum firm w składzie: TOTO S.p.A. Construzioni Generali (lider) i Vianini Lavori S.p.A (partner), podjęto działania mające na celu zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa.

– Przejęliśmy ochronę placu budowy oraz utrzymanie tymczasowej organizacji ruchu. Powierzyliśmy wykonanie kluczowych robót nowym wykonawcom. Trwa inwentaryzacja wykonanych robót oraz zgromadzonych materiałów budowlanych. Wszystko po to, aby w IV kwartale br. obie jezdnie zostały udostępnione dla kierowców w standardzie drogi ekspresowej – dodaje Alina Cieślak.

Potrzebne ostatnie prace

Aktualnie prowadzone są prace związane z oznakowaniem poziomym oraz montażem barier i ekranów przeciwolśnieniowych na przejściu dla zwierząt. Wkrótce natomiast rozpoczną się prace związane z dokończeniem drogi zbiorczej nr 2. Chodzi o to, by przełożyć na nią ruch z S5 na granicy kontraktów S5 Poznań-Wronczyn oraz Wronczyn-Kościan.

Alina Cieślak przypomina, iż lewa jezdnia na odcinku od Poznania została udostępniona do ruchu w grudniu 2018 r. Potrzebne są jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na ich przeprowadzenie. Będzie to możliwe dopiero w momencie, gdy ruch zostanie przełożony na prawą jezdnię, na której prace zostaną niedługo sfinalizowane.

– Planujemy, że przełożenie ruchu nastąpi w sierpniu – zapowiada przedstawicielka GDDKiA.

Od Wronczyna do Radomicka też w czwartym kwartale

Przedstawicielka poznańskiego oddziału GDDKiA podkreśla, że pozostałe dwa odcinki S5 przebiegające przez województwo wielkopolskie od Wronczyna przez Kościan do Radomicka o łącznej długości około 35 kilometrów, mają zostać odane do ruchu również w IV kwartale br.

Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań – Radomicko jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kierowcy z utęsknieniem czekają na otwarcie całej drogi S5 z Leszna do Poznania. Ci, którzy często odwiedzają stolice Wielkopolski oraz Dolnego Śląska dobrze wiedzą, że – dzięki trasie ekspresowej – dziś znacznie szybciej można dostać się do Wrocławia niż do Poznania. Dystans z Leszna do stolicy Dolnego Śląską pokonamy w około godzinę. Z kolei obecnie podróż do Poznania zajmuje niekiedy grubo ponad dwie godziny, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dobrze, że wkrótce to się zmieni.

Dziś już ekspresowo omijamy Leszno

Przypomnijmy, iż w Wielkopolsce jako pierwszy odcinek S5 oddano do użytku fragment Korzeńsko – Kaczkowo. Tam również nie obyło się bez perturbacji i przedłużania terminów. Obecnie można już ekspresówką ominąć Leszno i przejechać aż pod Radomicko w gminie Lipno. Dalej trzeba już na pewien czas zjechać na starą piątkę.

Anna Maćkowiak