Fot. © Sławek Skrobała

Sąd Administracyjny uznał, że kościańscy radni mieli prawo nadać nowemu osiedlu nazwę Władysława Andersa. Wcześniej ich uchwałę w tej sprawie unieważnił wojewoda wielkopolski. Poszło nie o postać wybitnego generała, ale kompetencje rajców w tej sprawie.

Prawnicy wojewody powołując się na ustawę o samorządzie gminnym podkreślali, że rada gminy po prostu nie ma takich uprawnień. Zaznaczali, iż może ona nadawać nazwy jedynie ulicom i placom będącym drogami publicznymi lub drogami wewnętrznymi oraz wznosić pomniki. Władze miasta nie zgodziły się z tą argumentacją. W skardze podkreślono, że nie ma przecież organu, który miałby zapisane ustawowo takie kompetencje, a same osiedla istnieją i wciąż powstają nowe.

Co więcej, obecny wojewoda, czy też raczej jego prawnicy, nie unieważnili uchwał kilku innych samorządów nadających nazwy osiedlom. Przykładu nie trzeba daleko szukać. Rada Miejska Krzywinia 29 lutego ubiegłego roku przyjęła uchwałę nadającą terenowi na obrzeżach miasta nazwę Osiedla Młodych. mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*