Schronisko dla zwierząt gotowe

Schronisko czeka już na przyjęcie pierwszych lokatorów. Fot. Jakub Latusek
Schronisko czeka już na przyjęcie pierwszych lokatorów. Fot. Jakub Latusek

Jak poinformował podczas konferencji prasowej burmistrz Grzegorz Kubik, prace przy budowie schroniska dla bezdomnych zwierząt z gminy Rawicz już się zakończyły.

Gminne schronisko powstało przy drodze łączącej Rawicz z Sarnową, niedaleko Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Rawickie schronisko posiada 20 boksów dla bezdomnych zwierząt oraz 2 kojce dla zwierząt przechodzących kwarantannę. Na terenie są też zlokalizowane: wybieg dla czworonogów, budynek socjalny oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Obecnie gmina Rawicz ma podpisaną umowę ze schroniskiem w Henrykowie pod Lesznem, na podstawie której wszystkie bezdomne psy wyłapane na terenie gminy są tam przewożone i przetrzymywane. Jak informuje burmistrz, na dniach ma się odbyć transport rawickich zwierząt. Gmina zamierza odzyskać też środki, które wpłaciła do leszczyńskiego magistratu za utrzymywanie zwierząt w placówce w Henrykowie. Mowa o nawet 200 tysiącach złotych.

Gmina zatrudniła jednego pracownika schroniska na pełen etat. Rozważa jednak najęcie kolejnej osoby.

– Będziemy musieli jeszcze kogoś zatrudnić, chociaż na część etatu. Opieka musi być przez cały tydzień. Zwierzęta nie rozróżniają soboty i niedzieli. Etat jednej osoby na to nie wystarczy – poinformował włodarz.

W sumie budowa schroniska w Rawiczu pochłonęła ponad milion złotych. W ostatnim czasie zbierano fundusze na zakup niezbędnego wyposażenia. Według zapewnień burmistrza, udało się skompletować wszystko, co najważniejsze. Schronisko może rozpocząć pracę.

Do osiągnięcia celu potrzebne było wsparcie z budżetu gminy, datki przekazane przez ludzi dobrej woli, sponsorów… oraz sporo cierpliwości. Realizacja inwestycji trwała ponad 2 lata.

Jakub Latusek