Siostry pilnie poszukiwane. Średnio mają 50 lat

Praca pielęgniarki wymaga nie tylko dużej wiedzy, doświadczenia ale i empatii. Fot. CAN

Dyrektor leszczyńskiego szpitala gotów jest przyjąć do pracy – i to od razu – od 20 do nawet 30 pielęgniarek i położnych. SP ZOZ w Kościanie ma obecnie pięć wakatów na tych stanowiskach. Podobnie jest w Rawiczu i… w całej Polsce. Z roku na rok braki kadrowe w tej grupie zawodowej są coraz większe. Niektóre szpitale w kraju zmusiło to nawet do zamknięcia części oddziałów. W naszym regionie aż tak źle jeszcze nie jest, ale patrząc w przyszłość, naprawdę trudno o optymizm.

Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że średnia wieku pielęgniarek w Polsce kształtuje się obecnie w okolicach 51 roku życia. Dla porównania: jeszcze w 2008 roku wskaźnik ten wynosił ok. 44 lata.

Statystyki te wyglądają u nas trochę lepiej – zaznacza dyrektor kościańskiego szpitala Wojciech Maćkowiak. – Średni wiek pielęgniarki wynosi 47 lat, a położnej – 46 lat. Jednak sześć naszych pielęgniarek, pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy, jest w wieku emerytalnym, w tym jedna położna

Lecznica w Kościanie nie jest pod tym względem wyjątkiem. Wszystkie placówki służby zdrowia korzystają z faktu, że część pielęgniarek w wieku emerytalnym chce wciąż pracować. Braki kadrowe łata się na kilka innych sposobów. Na przykład w wielu szpitalach siostry, a przynajmniej część z nich, pracuje jednocześnie na kilku oddziałach.

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję WYKUP. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 33 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: mach

5 KOMENTARZE

  1. Siostry milozierdzia to wstyd ze w 21 wieku jeszcze tak media nazywaja pielegniarke czy polozna to zawod tak jak lekarza ,czy do niego ktos mowi bracieByla juz kidys taka akcja tylko moj brat mowi do mnie siostro

  2. W końcu, ale i za późno. Być może równie pilnie prócz pieniędzy pojawi się też szacunek do tego zawodu ze strony lekarzy, pacjentów i obywateli, którzy wierzą w bzdury typu pielęgniarka ma 6000..netto. Tyle, to pielęgniarka ma ochotę razy wyjść z pracy w ciągu dyżuru i nie wrócić, tyle razy trzepnąć przez pusty dekiel tych z którymi musi pracować i tyle należałoby się na początek za pracę na dyżury…

  3. Jakie siostry?? Czy lekarze to bracia? Czasy średniowiecza mamy za sobą, myślenie też trzeba zmienić, pielęgniarka to piękny zawód, niedowartościowany przez rządzących przez lata, proszę zmienić system płacowy i za dyżur nocny nie płacić do 100 zł brutto a godziwą stawkę, bez pielęgniarki system zdrowotny nie istnieje!!! Pielęgniarką i tak zostają osoby z pasji, to wyróżnia tę osoby, ale trzeba je czymś zachęcać i motywować!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*