Skromniejszy budżet, ale nadal proinwestycyjny

Fot. arch

Zarząd powiatu pod kierownictwem starosty Jarosława Wawrzyniaka, przygotował projekt budżetu na 2019 rok. Dochody powiatu wyniosą 45,7 mln zł, a wydatki – 46,1 mln zł. Deficyt budżetu w kwocie ok. 414 tys. zł sfinansowany zostanie z nadwyżki zgromadzonej w latach ubiegłych. Dodajmy, że chociaż projekt budżetu na 2019 rok został przygotowany przez zarząd powiatu minionej kadencji samorządu, to zostanie przyjęty przez radnych wybranych 21 października br.

Najważniejszą inwestycją wśród przedsięwzięć powiatowych będzie budowa ciągu pieszo-rowerowego z Gołanic przez Jezierzyce Kościelne do Włoszakowic. Powstanie ok. 10 km trasy rowerowej oraz 8 miejsc przesiadkowych. Wartość projektu wynosi ok. 8 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu UE to 6,7 mln zł. Ceny robót budowlanych do tej pory rosły, więc przetarg pokaże, czy trend ten w 2019 r. utrzyma się i czy samorząd będzie musiał dołożyć pieniędzy, by podpisać kontrakt.

- Budżet powiatu w 2019 r. nie będzie już tak rekordowy, jak w latach 2017 i 2018, bo samorząd nie otrzyma aż tylu dotacji na inwestycje, co w tych dwóch latach. Już po opracowaniu projektu budżetu otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi Mórkowo – Wilkowice znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Będzie ona zatem zmodernizowana w 2019 r., a jeśli nie uda się nam otrzymać w ramach tego samego programu dotacji na przebudowę drogi Dąbcze – Nowa Wieś, to część prac na tym odcinku wykona brygada remontowa Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie – informuje starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przypomnijmy, że w 2017 r. powiat leszczyński na inwestycje wydał ponad połowę – aż 54 proc. swego budżetu. To najwyższy wynik spośród wszystkich polskich gmin, powiatów i województw. W 2018 r. wskaźnik ten będzie jeszcze wyższy. Powiat leszczyński jest też jednym z ośmiu powiatów w kraju, które nie mają ani złotówki zadłużenia.

Cały artykuł jest również dostępny w 48 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: ds

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*