Słońce wyżej, sezon bliżej. W niedzielę, 24 marca nastąpi budzenie leszczyńskiego „Smoka”

Memoriał Alfreda Smoczyka zainauguruje sezon żużlowy w Lesznie. Na liście startowej znajdują się zawodnicy Fogo Unii Leszno i w przeszłości związani z leszczyńskim klubem.

69. Memoriał Alfreda Smoczyka zainauguruje sezon żużlowy w Lesznie. Na liście startowej tych zawodów znaleźli się prawie wszyscy zawodnicy drużynowego mistrza Polski i kilku dobrych znajomych leszczyńskich kibiców – Tobiasz Musielak z Orła Łódź, Norbert Kościuch z Get Well Toruń, Damian Baliński z Kolejarza Rawicz i Daniel Kaczmarek z Unii Tarnów.

Jedna z najstarszych

Memoriał Smoczyka jest obok turnieju o „Herbowy Łańcuch Ostrowa Wielkopolskiego” najstarszą cyklicznie organizowaną imprezą żużlową nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Zawody poświęcone pamięci „Wielkiego Freda” mają prawie 70-letnią tradycję. Organizowane są od 1951 roku.

– W ub. roku memoriał Alfreda Smoczyka był powiązany z obchodami 80-lecia klubu Unia Leszno. Od lat chwalimy się naszymi zawodnikami w Polsce oraz na świecie i ciężko pracujemy z młodzieżą. Na tegoroczny memoriał zaprosiliśmy głównie wychowanków naszego klubu i zawodników, którzy przez kilka lat występowali w barwach Unii Leszno. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie usatysfakcjonuje kibiców – mówi Józef Dworakowski, prezes KS Unia Leszno.

Na otwarcie sezonu

Zawody towarzyskie w Polsce w ostatnich latach straciły na presiżu. Nawet silnie obsadzone turnieje przegrywają z ligą. Memoriał Smoczyka w przeszłości organizowany był w różnych porach roku. W środku lata lub jesienią na zakończenie sezonu. W tym roku otwierają sezon.

– W turnieju wystąpią zawodnicy bardzo dobrze znani. Zobaczymy w akcji żużlowców naszego klubu oraz wychowanków Unii – informuje trener Roman Jankowski.

Udział potwierdzili zawodnicy, którzy w przeszłości wygrywali turniej: Damian Baliński, Janusz Kołodziej, Emil Sajfutdinow i Jarosław Hampel. Spośród uczestników memoriału najwięcej zwycięstw posiada Janusz Kołodziej. Zawodnik leszczyńskich Byków wygrywał memoriał w latach 2011, 2013 i 2017 roku.

Mariusz Cwojda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*