Śmieciowe zmiany rodzą wiele emocji

Nowe zasady rodzą wiele emocji. 15 stycznia odbędzie się w Lesznie spotkanie w tej sprawie. Fot. Michał Wiśniewski
Nowe zasady rodzą wiele emocji. 15 stycznia odbędzie się w Lesznie spotkanie w tej sprawie. Fot. Michał Wiśniewski

Zmiany w zakresie segregacji odpadów, które weszły w życie od nowego roku, budzą sporo emocji. Nowa stawka za odbiór śmieci, konieczność segregacji, również bioodpadów – to tylko wybrane tematy szeroko komentowane wśród mieszkańców regionu.

Wprowadzone od 1 stycznia zmiany w segregacji śmieci w Lesznie generują problemy, zwłaszcza na osiedlach. Mieszkańcy narzekają, że pojemniki bio są zbyt małe i ich brakuje. Wiele kubłów jest przeładowanych.

Zmiany w zasadach odbioru śmieci w Lesznie i okolicach dotyczą wszystkich – zarówno właścicieli posesji jak i mieszkańców osiedli. W dzielnicach Leszna ze stosowaniem się do nowych zasad bywa różnie. Ostatnio w dniu odbioru bioodpadów na wielu ulicach brązowych pojemników było zaledwie kilka. Mieszkańcy wciąż wystawiali kubły na śmieci zmieszane, choć zmienił się harmonogram odbioru. Bioodpady odbierane są co 2 tygodnie na przemian ze zmieszanymi.

Znacznie większy problem w Lesznie jest na osiedlach. Największy administrator w mieście – Leszczyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, dostawiła do dotychczasowych pojemników także kubły bio. Problem w tym, że często są to zaledwie 240 litrowe kubły na kilka bloków.

– To zbyt małe pojemniki. Zapełniają się błyskawicznie i u nas pod blokiem są już przepełnione. Nie ma gdzie wyrzucać bio odpadków – mówi nam mieszkanka Sułkowskiego wskazując na dwa przesypujące się brązowe pojemniki.

Nieco lepiej jest na ,,długim parkingu’’ przy Grunwaldzkiej, ale tylko przy bloku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Tam stanął duży pojemnik bio. Obok – tam gdzie administruje LSM, widać kubły 240 litrowe.

Na ten problem zwracają też uwagę mieszkańcy osiedla Przyjaźni.

Na całe osiedle mamy tylko dziewięć bio kontenerów . To daje do myślenia – pisze w mediach społecznościowych Patryk Stóżyk.

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec jednego z osiedli pokazując zdjęcia osiedlowych kontenerów dosłownie tonących w odpadach różnego rodzaju.

– Tego nikt nie monitoruje? Często są przepełnione, ale odbiory są tylko według harmonogramów. Widok jest okropny, a latem dojdzie do tego smród i zagrożenie epidemiologiczne. Nie myślę już nawet o szczurach – mówi mieszkaniec.

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, że każdego dnia otrzymuje pytań, czy zadawanych osobiście, czy telefonicznie lub internetowo. Apeluje jednocześnie o cierpliwość, bo w związku z tym czas oczekiwania na odpowiedź może być wydłużony. Komunalny związek informuje jednocześnie, że na stronie www.kzgrl.pl znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Prosi jednocześnie o to, by w pierwszej kolejności czerpać informacje z tej właśnie strony. W przypadku nurtujących spraw można także pisać na adres:na adres bok@kzgrl.pl.

O problemie z dostosowaniem nowych zasad do rzeczywistości będzie można porozmawiać z szefem związku komunalnego. Radni Koalicji Obywatelskiej z Leszna organizują spotkanie dla mieszkańców 15 stycznia, w środę o godzinie 18.00 w szkole na Rejtana.

Michał Wiśniewski
Anna Maćkowiak