Śmigielski samorząd nie uwzględnił petycji mieszkańców Ziemina z sąsiedniej gminy Wielichowo. Apelowali o rozebranie przebiegających przez ich miejscowość nieczynnych od lat torów kolejki wąskotorowej.

Właściwie zależało im na rozbiórce jeszcze dłuższego fragmentu, bo od Wielichowa aż do Śniat. Chcieli w tym miejscu wybudować ścieżkę pieszo-rowerową, aby poprawić bezpieczeństwo. Ich plany – przynajmniej na razie – na pewno nie doczekają się realizacji.

Mieszkańcy Ziemina petycję przesłali do władz gminy Śmigiel, bo to do niej należy obecnie Śmigielska Kolej Wąskotorowa. Dotyczy to także torowiska w sąsiednim samorządzie.

– Wszyscy rozumiemy problemy mieszkańców Ziemina, ale na drugiej szali jest nasza wspaniała historia. Śmigielska Kolej Wąskotorowa ma już 117 lat – podkreśla Norbert Kozłowski, jeden z pracowników ŚKW. – Radni Śmigla docenili argumenty, które niezaprzeczalnie świadczą o historycznym znaczeniu kolejki, jako naszego dziedzictwa narodowego. Ważny był dla nich też fakt, że wedle zapowiedzi w przyszłym roku mają pojawić się specjalne rządowe fundusze na rewitalizację kolei wąskotorowych. mach

Cały artykuł w 27. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*