Sokół ma już swoją tablicę

Tablicę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół odsłonięto na terenie przy ćwiczni miejskiej. Fot. Michał Wiśniewski
Tablicę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół odsłonięto na terenie przy ćwiczni miejskiej. Fot. Michał Wiśniewski

– Jesteśmy w okresie odzyskiwania świadomości historycznej – mówił w piątek, 27 grudnia wiceprezydent Leszna Adam Mytych podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Lesznie. Tablica stanęła obok ćwiczni miejskiej przy wiadukcie.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lesznie zostało założone w 1902 roku z inicjatywy Józefa Tylczyńskiego, miejscowego kupca i działacza polskiego. Jego działalność nierozerwanie związana była z krzewieniem kultury fizycznej i patriotyzmu, co sprawiało, że działalność TG była ograniczana przez władze niemieckie przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

27 grudnia 2019 przy okazji 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Lesznie odsłonięto pamiątkową tablicę przy ćwiczni miejskiej, gdzie przez lata odbywały się zajęcia druhów Sokoła.

– To powstanie bez Sokoła na pewno by się nie powiodło. To działacze Sokoła jako piersi przystąpili do działań powstańczych, bo była to wówczas jedna z niewielu zorganizowanych sił paramilitarnych. Dorobek Sokoła może być przykładem dla wszystkich i dlatego działalność Sokoła została w Lesznie reaktywowana w 2011 roku – mówił prezes Sokoła w Lesznie Damian Małecki.

W uroczystości odsłonięcia fundowanej przez miasto tablicy pamiątkowej wziął udział wiceprezydent Leszna Adam Mytych.

– Jesteśmy w okresie odzyskiwania świadomości historycznej. Niektórzy lubią sport, ale są pasjonaci, którzy przywracają nam prawdziwą i ważną historię. Ta sprawa powrotu do wartości i patriotyzmu jest niezwykle istotną sprawą – przyznał wiceprezydent Leszna.

Obecnie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół skupia w Lesznie około 30 osób. Wielu członków zasila później kadry mundurowe. Druhowie Sokoła pracują w straży więziennej, wojsku i policji.

Michał Wiśniewski