Spacer z agresywnym psem bez smyczy może słono kosztować

Wyprowadzanie na spacer psa bez smyczy może kosztować nawet 5 tys. zł Fot. arch

Od 15 listopada właścicieli psów obowiązują nowe przepisy. Warto się z nimi zapoznać, bo za wyprowadzenie czworonoga bez smyczy może grozić bardzo wysoki mandat.

Dotychczas właściciele psów stwarzających zagrożenie mogli zostać ukarani mandatem w wysokości 250 złotych. Według nowych przepisów spacer z groźnym psem bez smyczy i kagańca może się zakończyć nałożeniem mandatu w wysokości nawet 5 tysięcy złotych lub karą ograniczenia wolności.

Zmiany w kodeksie wykroczeń obejmują szczególnie zaostrzone kary za niedopilnowanie psa z tzw. listy ras agresywnych. Za groźne rasy psów uznaje się, m.in. pitbulle, buldogi amerykańskie, rottweilery czy owczarki kaukaskie – tłumaczy asp. sztab. Beata Jarczewska z rawickiej komendy policji.

W przypadku zwierząt spoza listy niebezpiecznych możliwe jest ukaranie 1.000 złotych grzywny. Wprowadzono również karę za drażnienie i płoszenie zwierzęcia, przez co staje się ono agresywne. W tym wypadku mandat może wynieść nawet tysiąc złotych.

Resort sprawiedliwości, który jest pomysłodawcą zaostrzenia kar dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów tłumaczy, że zmiany były konieczne ze względu na zwiększającą się liczbę przypadków pogryzień.

Tylko w roku ubiegłym, dwukrotnie pisaliśmy o przypadkach pogryzień dzieci. Do obu doszło na terenie powiatu rawickiego. W pierwszym, owczarek niemiecki uciekł z kojca i zaatakował kilkuletnie dziecko na posesji. W drugim, biegający luzem pies rzucił się na przechodzącego ulicą chłopca. Tragedii udało się uniknąć dzięki interwencji policjanta po służbie. LA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*