Spędzi rok w amerykańskiej szkole

Adrianna Bezak, trzecioklasistka z gimnazjum nr 1 w Górze, została stypendystką programu wymiany młodzieży FLEX, dzięki któremu spędzi rok szkolny w amerykańskiej szkole i zamieszka na ten czas z amerykańską rodziną. Wszystkie koszty z tym związane pokryje Departament Stanu USA.

W projekcie od ponad dwudziestu lat uczestniczy młodzież z całego świata, w Polsce natomiast zorganizowano go po raz pierwszy. Chętnych było około 3,5 tysiąca, natomiast stypendialną przepustkę otrzymało kilkanaście osób, wśród nich gimnazjalistka z górowskiej szkoły. Ostatecznie w roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu FLEX do USA wyjedzie prawie 800 uczniów z różnych krajów.

Aleksandra w tym roku kończy u nas naukę. Do Stanów Zjednoczonych pojedzie w sierpniu lub we wrześniu. Rok, który tam spędzi, zostanie jej zaliczony na poczet nauki w szkole ponadgimnazjalnej – zaznacza Aneta Juska, wicedyrektorka Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze.

Osoby ubiegające się o wyjazd do Stanów musiały przejść różne etapy kwalifikacji, w tym napisać esej oraz wciąć udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Projekt jest adresowany do gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie uczestniczyła dwójka uczniów górowskiego gimnazjum, do szczęśliwego finału udało się dotrzeć Aleksandrze. Decyzję o tym, by spróbować swoich sił, podjęła wspólnie z rodzicami oraz nauczycielką języka angielskiego Anną Cieślak.

Na uczestników projektu czeka również szkolenie przedwyjazdowe w Polsce. Będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach lokalnych odbywających się w czasie ich pobytu w Stanach Zjednoczonych. Organizatorzy zapewniają im oczywiście ubezpieczenie medyczne. Otrzymają także małe miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych.

Celem tego typu wyjazdów jest nie tylko poznanie amerykańskiej kultury i przeżycie zapewne niezapomnianej przygody, lecz – co podkreśla Aneta Juska – przede wszystkim szlifowanie cennych umiejętności językowych. ama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*