Spojrzeli na miasto z własnej perspektywy

Uczestniczki pleneru „Leszno dziś” wraz z Izabelą Topczewską (druga z prawej) i Marcinem Kochowiczem. Fot. Anna Maćkowiak

Przez dziesięć dni gościli w mieście artyści uczestniczący w plenerze pod hasłem „Leszno dziś”. Na swoich dziełach prezentują bardziej i mniej znane jego zakątki, Poplenerową wystawę będzie można oglądać jesienią w galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Pomysłodawczynią pleneru jest leszczynianka Izabela Topczewska, a gospodarzem MBWA.

– Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku plenery malarskie były również organizowane przez MBWA. Gospodarzami plenerów były też Muzeum Okręgowe, a także Centrum Kultury i Sztuki – mówi Marcin Kochowicz, dyrektor MBWA w Lesznie. – Suma różnych doświadczeń związanych z plenerami wraca w nowej formule.

Stolica regionu gościła 11 artystów z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. Jedna z uczestników pleneru przyjechała z białoruskiego Brześcia.

– Spojrzenie na miasto będzie bardzo różnorodne, nie tylko z perspektywy osób, które przebywają tu na co dzień – dodaje Marcin Kochowicz.

Część prac można było obejrzeć w ubiegłym tygodniu podczas plenerowej ekspozycji przed galerią przy ul. Leszczyńskich. Cieszyły się dużym zainteresowaniem przechodniów. Uczestnicy pleneru – z jednej strony – zdecydowali się bowiem ująć w artystyczne ramy znane leszczyńskie obiekty, jak bazylikę czy dawną synagogę. Z drugiej strony – na powstałych obrazach można zobaczyć też miejsca, które na co dzień nie przykuwają szczególnej uwagi leszczyniaków, ale z różnych względów wywarły wrażenie na goszczących w Lesznie artystach. Są m.in. ujęcia z ulic Zielonej, Świętojańskiej czy Wałowej.

– Artystom Leszno bardzo się podoba. Przyjeżdżając pierwszy raz, często pytali, ile miasto ma mieszkańców. Gdy padały konkretne liczby, przyznawali, iż nie jest to wcale mała miejscowość – zdradza Izabela Topczewska, kuratorka pleneru „Leszno dziś”.

Marcin Kochowicz zaznacza, iż artystom trafiła się bardzo dobra pogoda. Ułatwiło to chociażby przemieszczanie się po Lesznie i niewątpliwie zachęcało do oglądania różnych zakątków. Zarówno organizatorzy pleneru, jak i artyści, już dziś zapraszają do oglądania prac podczas jesiennej wystawy. Ekspozycji będzie towarzyszyło okolicznościowe wydawnictwo.

Anna Maćkowiak

Dzieła artystów wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Chętnie przyglądali się ukazanym na nich obiektom. Fot. Anna Maćkowiak