Sportowa rywalizacja sikawek konnych i wybory strażackiej miss

Fot. Bogdan Ludowicz

Po pięcioletniej przerwie zawody sikawek konnych wracają do Cichowa w gminie Krzywiń. Odbędą się w najbliższą niedzielę, czyli 12 sierpnia. Będzie to ich osiemnasta edycja krajowa i piętnasta międzynarodowa. W Europie to jedyna tego typu impreza, organizowana na taką dużą skalę, z wykorzystaniem historycznego sprzętu strażackiego, umundurowania i zaprzęgów konnych.

Zmagania rozpoczną się o godz. 11.00. W walce o podium osobno rywalizować będą: kobiece drużyny pożarnicze, drużyny zagraniczne oraz męskie. Z pewnością nie zabraknie dobrej zabawy i… potu na czołach, bo zabytkowe sikawki do łatwych w obsłudze nie należą. O wygranej nie zdecyduje jednak jedynie sportowa rywalizacja. Sędziowie pod uwagę będą brać też wygląd sikawki, zachowanie oryginalnych barw i części, a nawet umundurowanie strażaków.

Do tej pory zgłosiły się 23 osady krajowe i 8 zagranicznych – informuje Anna Stefaniak z biura zawodów.

Choć zawody odbędą się w niedzielę to strażacka feta rozpocznie się już dzień wcześniej – w sobotę (11 VIII). Świętowanie rozpocznie się o godz. 13.30 międzynarodowym strażackim gotowaniem i pokazem ratownictwa. Potem będą koncerty, wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa oraz zespól wokalny „Semplicze” z Lubinia. Na deser, o godz. 16.00, zaplanowano europejskie wybory Miss Straży Pożarnych. Po nich przewidziano pokaz flyboard, czyli z wykorzystaniem urządzenia do ekstremalnych akrobacji w wodzie i w powietrzu.

Cały artykuł jest również dostępny w 32 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*