W jaki sposób możemy zaoszczędzić pieniądze?

158
Fot. mach

Nawet nie mając zbyt wiele pieniędzy można spokojnie i godnie żyć, ale niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad – podkreśla Witold Wachowiak z leszczyńskiego stowarzyszenia „Pozytywka”, który ukończył kurs zarządzania budżetem domowym, a teraz swoją wiedzą dzieli się z podopiecznymi organizacji. – Podstawowa zasada mówi, aby nie wydawać więcej niż zarabiamy. Na większe wydatki trzeba się zaoszczędzić pewną kwotę.

Jak to zrobić, gdy zarabiamy niewiele? Najważniejszy jest plan. Na zakupy, zwłaszcza te duże, do supermarketu, najlepiej chodzić z przygotowaną w domu listą. Postarajmy się, aby uwzględniała ona wszystko, czego nam brakuje. Wędrując między sklepowymi półkami skoncentrujmy się na niej, wówczas nie będą kusiły nas inne, niepotrzebne rzeczy.

Taką listę najlepiej przygotować w oparciu o jadłospis na najbliższy tydzień. Ustalmy z góry, co danego dnia przygotujemy na obiad, a wówczas na pewno rzadziej zajrzymy do sklepu i w ogólnym rozrachunku wydamy mniej pieniędzy – przekonuje W. Wachowiak.

Z drugiej strony dobrym pomysłem jest też przeglądanie gazetek reklamowych i wyszukiwanie interesujących produktów w promocyjnych cenach. Renciści czy emeryci, którzy mają dużo wolnego czasu, bez problemu mogą przecież na zakupy udawać się kilka razy w tygodniu i to w kilka różnych miejsc. Aby nie wpaść w sidła marketingowców najlepiej wtedy zabrać niewiele pieniędzy, niemal dokładnie tyle, ile będziemy musieli wydać na produkt, który chcemy kupić – dodaje Bernadetta Ratajczak, kolejna z wolontariuszek „Pozytywki”. mach

Cały artykuł w 10. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*