Starosta: „Będę działał w sprawie dróg”

Kazimierz Bogucki zapewnia, że będzie starał się o środki zewnętrzne na remonty dróg powiatowych. Fot. FB Drogi powiatu górowskiego

Starosta górowski Kazimierz Bogucki odpowiedział na petycję mieszkańców domagających się pilnych remontów dróg powiatowych. Jej inicjatorką była Aneta Kizler z Wioski (gmina Niechlów), ale pod jej apelem podpisało się ponad tysiąc dwustu mieszkańców.

– Adresatem petycji był poprzedni starosta, ale nowo wybrany nie zlekceważył jej. Do sprawy podszedł bardzo poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Zostałam zaproszona na spotkanie, na którym otrzymałam szczegółowe wyjaśnienia – podkreśla Aneta Kizler. – Wszyscy wiemy, że nasze drogi powiatowe są w fatalnym stanie, ale trzeba też zrozumieć, że wieloletnich zaległości nie da się w miesiąc nadrobić. Musimy dać szansę nowemu staroście działać, bo plany ma ambitne i w naszym interesie jest zrobić wszystko, aby udało mu się je zrealizować.

W petycji była mowa o drogach powiatowych nr: 1068D, 1069D, 1070D, 1072D, 1079D i 1089D, które przebiegają przez miejscowości: Wioska, Siciny, Łękanów, Bogucin, Brzeżany, Strumienna, Glinka, Tarpno, Sławęcice, Polanowo, Łagiszyn. Każda z nich wygląda niczym szwajcarski ser, a jazda po nich nie dość, że nie należy do komfortowych, to jest po prostu niebezpieczna.

– Ubolewam nad tym, że drogi, których jesteśmy właścicielami lub zarządcami, są w tak fatalnym stanie i nie zamierzam pozostawać wobec tego obojętny – pisze Kazimierz Bogucki.

Starosta podkreśla też, że swoją funkcję pełni od niedawna, bo raptem od 19 marca br., ale już następnego dnia po wyborze zaczął działać w tej ważnej dla mieszkańców sprawie.

– Podjąłem się rozmów z włodarzami gmin naszego powiatu, bo również im powinno zależeć, by drogi powiatowe utrzymane były w dobrym stanie technicznym – czytamy w odpowiedzi szefa powiatu.

Kazimierz Bogucki zaznacza też, że starostwo złożyło już wniosek w ramach rządowego programu Fundusz Dróg Powiatowych na modernizację drogi powiatowej Witoszyce – Wioska – Siciny. W dalszej kolejności starosta zamierza starać się o pozyskanie środków także z innych źródeł zewnętrznych na remonty dróg powiatowych. Liczy, że wkład własny pomogą mu uzupełnić szefowie górowskich gmin. Kazimierz Bogucki uważa, że przy odrobinie dobrej woli każdy z samorządów mógłby wygospodarować na ten cel od 50 tys. zł do 100 tys. zł.

Na razie jednak na drogach powiatowych prowadzone będą tzw. cząstkowe remonty, bo na to zarezerwowane są już pieniądze w budżecie. Wyłoniono już wykonawcę, który się tym zajmie.

Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*