Start rewitalizacji. Wielkie zmiany w centrum

Zgodnie z umową wykonawca ma rok na zakończenie prac na rawickim rynku. Fot. Jakub Latusek
Zgodnie z umową wykonawca ma rok na zakończenie prac na rawickim rynku. Fot. Jakub Latusek

Firma Polskie Surowce Skalne przystąpiła do pierwszego etapu remontu rawickiego centrum. Od 17 października wykonawca inwestycji rozpoczął składowanie materiałów budowanych na placu rynku. W związku z tym sporo zmian czeka głównie kierowców.

Wykonawca w ramach przygotowań do rozpoczęcia I etapu remontu rynku – obejmującego część południowo-zachodnią – rozpoczał składowanie materiałów budowlanych w tym miejscu. Oznacza to, że wyłączona z ruchu została część miejsc parkingowych w centrum miasta. W zamian gmina udostępnia bezpłatne miejsca postojowe w trzech lokalizacjach: dawny plac targowy przy Wałach T. Kościuszki, teren byłego Gimnazjum nr 1 oraz parking targowiska.

W związku z zamknięciem rynku zmianie uległy też trasy kursowania autobusów. Skorygowano trasy przejazdu linii nr 1 komunikacji miejskiej i linii nr 2 Rawicz-Wydawy, a przystanki na ul. Rynek i ul. Poniatowskiego zostały przeniesione na ulicę Wały T. Kościuszki.

Kierowco – patrz na znaki!

W związku z rozpoczęciem prac wprowadzona została nowa organizacja ruchu w okolicach rynku.

Wśród najważniejszych zmian należy wymienić inną organizację ruchu na ulicach 3 Maja oraz Grunwaldzkiej, które stały się jednokierunkowe. Pierwsza z nich prowadzi w stronę rynku, natomiast druga umożliwia tylko wyjazd w stronę Wałów Poniatowskiego. Wyjechać z centrum można też ulicami: Królowej Jadwigi oraz Wazów.

Natomiast dostać się na rynek można ulicami: 3 Maja, Ignacego Buszy oraz Klasztorną. Jedną z alternatywnych tras jest też Konopnickiej – Rzeźnicka – Buszy – Rynek/Wazów. Dojazd do rynku jest także możliwy ulicą Podzamcze, przez Królowej Jadwigi. Ostrożność należy zachować szczególnie na wschodniej części rynku (od ulicy Klasztornej), która jest dwukierunkowa!

Rok na wykonanie prac

Wykonawcą gruntownego remontu rawickiego centrum została Grupa Budowlana Polskie Surowce Skalne spółka z o.o. z Bielan Wrocławskich. W sumie za wykonanie wszystkich prac grupa ma otrzymać 8.986.633 zł. Na wykonanie inwestycji ma rok.

Rewitalizacja rawickiego rynku ma obejmować między innymi przebudowę i modernizację nawierzchni, budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej oraz wykonanie nowego oświetlenia.

Obecnie wykonawca zdejmuje nawierzchnię asfaltową przy zachodniej pierzei rynku. Przy okazji tych prac oczom mieszkańców ukazała się nawierzchnia z bruku, która kiedyś okalała rawicki rynek.

Jakub Latusek