Startuje piłkarska wiosna. Bez szarżowania i wielkich transferów

Artur Krawczyk (Stainer Polonia 1912 Leszno) strzelił 8 goli w rundzie jesiennej

Stainer Polonia 1912 Leszno, Obra 1912 Kościan i Krobianka Krobia przystępują do walki o ligowe punkty

Stainer Polonii 1912 Leszno sparingiem z Pogonią Śmigiel zakończyła przygotowania do rundy wiosennej piłkarskiej IV ligi. Leszczynianie zwyciężyli 2:0 i czekają na sobotnią inaugurację walki o ligowe punkty.

– Pracowaliśmy na miarę możliwości. Podnieśliśmy piłkarzom poprzeczkę wymagań wydolnościowych i zobaczymy, jakie będą efekty. Boisko zweryfikuje nasze możliwości, natomiast wyniki będą oceną pracy – mówi trener Stainer Polonii 1912 Leszno Jędrzej Kędziora.

Wyniki sparingów nie napawają optymizmem, ale przeciwnicy byli wymagający. Poloniści w sparingach sprawdzali nowe rozwiązania taktyczne. Trener nie chce zdradzać szczegółów, by nie ułatwić zadania rywalom. Być może leszczynianie spróbują grać  bardziej ofensywnie.

– Mielimy bardzo dobrze dobranych sparingpartnerów. Graliśmy mecze z drużynami III ligi, które pokazały nam na czym polega rywalizacja w wyższej klasie rozgrywkowej. Dla nas to była dobra lekcja – podkreśla szkoleniowiec leszczyńskiego zespołu.

W kadrze Stainer Polonii nie nastąpiły zmiany. Nie ma nowych twarzy, ani znaczących ubytków. Klub bazuje na wychowankach. Mniej w okresie przygotowawczym trenował Artur Krawczyk, ale powoli nadrabia zaległości. W meczu sparingowym z Pogonią Śmigiel strzelił gola. W klubie czekają na rozstrzygnięcie kwestii związanych z przyszłością bramkarza Jakuba Krzyżostaniaka.

Trener liczy, że Krzyżostaniak pomoże drużynie na wiosnę. Jeśli jednak nie będzie mógł zagrać, to działacze przygotowali plan B. Polonia w dwóch sparingach testowała młodego golkipera z Wrocławia. Chłopak chce grać w Polonii na poziomie IV ligi.

– Mamy określoną strategię i ją realizujemy. Nasz klub dołączył do ogólnopolskiego projektu, pozwalającego zbudować fundamenty finansowe klubu. Polonia organizuje biznesowe spotkania i zapraszamy do współpracy przedsiębiorców. Projekt już przynosi
efekty w kraju. Przykładem jest  Raków Częstochowa. Nie siedzimy z założonymi rękami, lecz szukamy wsparcia. Mając finansowe zabezpieczenie powalczymy na boisku o coś
więcej, niż dotychczas – zapewnia Jędrzej Kędziora.

W Kościanie przygotowania drużyny do ligowych zmagań toczą się w cieniu wydarzeń gabinetowych na linii klub – urząd miasta. Burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz wstrzymał dofinansowanie Obry. (Więcej na ten temat piszemy na str. 40). Przyszłość klubu stanęła pod znakiem zapytania.

Piłkarze Obry trenują i rozgrywają mecze kontrolne. Trener Krzysztof Knychała pilnuje, by jego zespół był jak najlepiej przygotowany do rozgrywek. Ostatnim sprawdzianem formy piłkarzy z Kościana był wygrany 6:0 sparing z Orłem Międzyrzecz. Łupem bramkowym podzielili się: Szymon Słoma, który trzy razy trafił do bramki przeciwnika oraz Dawid Jarka, Cyprian Koralewski i Maciej Przewłocki.

Kłopoty przed startem rundy wiosennej nie ominęły również Krobianki Krobia. Beniaminek rozgrywek pozyskał Marcina Masełkowskiego w celu zwiększenia rywalizacji w ataku. Trzech napastników walczyło o dwa miejsca w podstawowym składzie. Plany nagle załamały się, gdy kontuzji doznał Jakub Borowczyk (zerwanie więzadeł krzyżowych)
i w miniony weekend problemy z kolanem dopadły Jędrzeja Urbańskiego.

– Zostaliśmy z jednym napastnikiem i musimy sobie poradzić. Posiadamy juniorów i  spośród nich wybierzemy kandydata do gry u boku Masełowskiego. Może nim będzie Olek Woźniak, który nieźle sobie radzi – zastanawia się trener Krobianki, Dariusz Wiśniewicz.

Szkoleniowiec ocenia, że jego zespół jest dobrze przygotowany do drugiej rundy rozgrywek. Krobianka w okresie przygotowań do sezonu rozegrała 5 sparingów. Ostatnim
sprawdzianem formy był pojedynek z Odolanovią Odolanów, wygrany przez zespół  Wiśniewicza 4:2.

Celem beniaminka z Krobi jest utrzymanie się w IV lidze. Ważny dla Krobianki będzie dobry start i konfrontacja na własnym boisku z Polonią Kępno oraz Centrą Ostrów Wlkp.
Mariusz Cwojda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*