Stuknęła im czterdziestka

59
Fot. arch

Zespół Chojnioki z Chojna w gm. Pakosław obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe spotkanie zaplanowano 4 listopada. Będzie okazją do wspomnień oraz wspólnego muzykowania. W części artystycznej zaprezentują się również zaprzyjaźnione z Chojniokami zespoły.
Chojnioki powstało w 1977 r., z inicjatywy miejscowego koła gospodyń wiejskich.

W Lesznie odbywały się wtedy centralne dożynki. Część osób, które na nie przyjechały, gościła nasza gmina. Padła propozycja, by umilić im ten pobyt muzykowaniem – wspomina kierująca zespołem Elżbieta Turbańska. – Początkowo Chojnioki tworzyło czternaście kobiet i jeden mężczyzna – mój mąż.

Z czasem zespół się rozrósł. Dziś wśród występujących są seniorzy, ale i dwie młodsze grupy. Chojniokom przygrywa kapela dudziarska. Grupa ma w swoim reperturze m.in. piosenki, przyśpiewki i tańce z regionu chazackiego. Na początku Chojnioki wystpowały głównie podczas dożynek, imprez ludowych, festynów. W miarę upływu czasu ich działalność zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Zespół zaczął występować na różnych uroczystościach i uczestniczyć w przeglądach, również za granicą. ama

Cały artykuł w 43 numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*