Świętowali hubertusa goniąc lisa

Święto myśliwych uczczono w gminie Śmigiel tradycyjną pogonią za lisem. Fot. OKFIR Śmigiel
Święto myśliwych uczczono w gminie Śmigiel tradycyjną pogonią za lisem. Fot. OKFIR Śmigiel

Święto myśliwych, jeźdźców i leśników w gminie Śmigiel miało miejsce w sobotę, 12 października. Oficjalnie rozpoczęło się o godzinie 12.00 na terenie przy sali wiejskiej w Żegrówku.

Uczestników imprezy powitała Małgorzata Adamczak burmistrz Śmigla, Leszek Kowalski prezes Stowarzyszenia Sportowego PEGAZ oraz Zygmunt Ratajczak, kierownik Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu.

Po ceremonii otwarcia miłośnicy koni wsiedli na bryczki i udali się nad stawek w Żegrówku, gdzie tradycyjnie odbyła się pogoń za lisem. „Lis” starał się ze wszystkich sił, aby pozostali jeźdźcy nie mogli go złapać. Należy dodać, że choć gonitwa była bardzo ciekawa, to niektórzy widzowie z niecierpliwością czekali na jej zakończenie…Powód? Apetyczna zupa gulaszowa oraz możliwość upieczenia kiełbaski przy ognisku.

Ostatecznie najbardziej zwinnym jeźdźcem okazała się Klaudia Skrzypczak na koniu Ares. Gratulujemy!

Po gonitwie przyszła wreszcie pora na posiłek. Wszyscy z apetytem zjedli przygotowaną zupę oraz kiełbaski. Po atrakcjach na łonie natury uczestnicy ponownie udali się na salę wiejską, gdzie czekała na nich biesiada przy muzyce.

Hubertus, czyli święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane jest przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, patrona myśliwych i jeźdźców, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada. Święto po raz pierwszy obchodzono ok. 1444 roku.

Redakcja