Symulator zagrożeń pożarowych dla najmłodszych

związanych z pożarami mówił dzieciom m.in. komendant PSP w Kościanie Robert Natulewicz. Fot. PSP Kościan
O zagrożeniach związanych z pożarami mówił dzieciom m.in. komendant PSP w Kościanie Robert Natulewicz. Fot. PSP Kościan

Komenda PSP w Kościanie ma symulator zagrożeń pożarowych, który będzie służył w pokazach dla najmłodszych. Pierwsi przedszkolacy już mieli okazję go poznać.

We wtorek, 14 stycznia w Komendzie Powiatowej PSP w Kościanie w obecności wicestarosty kościańskiego Zbigniewa Franka, burmistrza Kościana Piotra Ruszkiewicza i nadleśniczego Nadleśnictwa Kościan Macieja Cudaka odbyło się oficjalne przekazanie mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego oraz modułu zagrożeń pożarowych w lesie oraz bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.

Tego dnia w strażnicy goszczono także dzieci z grupy „Motylki” Przedszkola Samorządowego nr 2 w Kościanie, które jako jedne z pierwszych miały okazję zobaczyć działanie symulatorów.

Nazwa przekazywanych urządzeń brzmi skomplikowanie, ale to nic innego jak makiety piętrowego domu z poszczególnymi pomieszczeniami oraz terenu leśnego w pobliżu jeziora, w których pokazane są zagrożenia, jakie czyhają na ludzi. Symulatory przypadły do gustu dzieciom. W czasie pokazu zagrożeń w poszczególnych pomieszczeniach mogły zobaczyć, jakie niebezpieczeństwo grozi ludziom w przypadku lekkomyślności czy w wyniku zaniedbań.

Zakup symulatorów to koszt ponad 70 tys.zł. Około 85% pieniędzy pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pozostała część to fundusze samorządu Kościana oraz Nadleśnictwa Kościan.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. To bez wątpienia poprawi skuteczność naszego przekazu edukacyjno- profilaktycznego skierowanego do społeczeństwa, a zwłaszcza do najmłodszych jego członków, bo czym skorupka za młodu nasiąknie – informuje komenda PSP w Kościanie.

Andrzej Rajewicz