Szansa na ścieżkę do Wilkowic

Remont tego odcinka jest wyczekiwany od lat. Fot. Michał Wiśniewski
Remont tego odcinka jest wyczekiwany od lat. Fot. Michał Wiśniewski

Jest szansa na wyczekiwaną modernizację odcinka drogi od ronda obok Euroline do ulicy Granicznej w Wilkowicach. Władze Leszna chcą też wybudować przy tej okazji ścieżkę i chodnik w tym bardzo obecnie niebezpiecznym miejscu. Miasto nie ma na razie pieniędzy na to zadanie, ale nie wyklucza realizacji w przyszłym roku.

Ulica Wilkowicka przeszła modernizację w momencie budowy nowych rond obok zakładów produkcyjnych. Obecnie budowany jest wiadukt w stronę Gronowa. Wciąż nierozwiązana pozostaje kwestia odcinka od drugiego z rond prowadzącego w stronę Maryszewic i S5 a granicą miasta na styku z Wilkowicami. Odcinek jest w fatalnym stanie, brakuje też chodnika i ścieżki dla rowerów. Dochodziło tam już do groźnych wypadków i potrąceń.

– Dla nas to niezwykle ważna inwestycja. Chcielibyśmy połączyć wyremontowany odcinek Wilkowickiej z ulicą Graniczną w Wilkowicach. Brakuje tam bardzo ścieżki rowerowej – mówi prezydent Leszna Łukasza Borowiak.

Miasto na razie nie wpisało tego zdania do planów budżetowych na kolejny rok. Samorząd zamierza na tą inwestycję pozyskać pieniądze zewnętrzne. Szacunkowy koszt to ponad 2,7 miliona złotych.

– Jest dobry czas, bo trwa cały czas budowa wiaduktu na Wilkowickiej – dodaje prezydent Leszna.

Remont odcinka Wilkowickiej wraz z budową ścieżki wpisałby się też w zadanie, które właśnie w przyszłym roku chce realizować gmina Lipno. Chodzi o modernizację ulicy Lipowej w Wilkowicach, a więc dalszej części tego samego ciągu komunikacyjnego, łączącego Wilkowice z Lesznem.

Na ten cel Lipno pozyskało wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Do remontu przeznaczono odcinek o długości ok. 1,8 km, a wartość zadania szacowana jest na blisko 3,3 mln zł.

Michał Wiśniewski