Szesnaście wydarzeń festiwalowych

Rafał Kotomski podkreśla, że program piątej edycji festiwalu będzie różnorodny i bogaty. Fot. Anna Maćkowiak

Warto zarezerwować sobie czas pod koniec sierpnia i na początku września. Przed nami bowiem Leszno Barok Plus Festiwal. Impreza świętuje pierwszy jubileusz. Najbliższa będzie już piątą edycją.

Próby zaszczepienia wysokiej kultury często nie są łatwe. Okazało się jednak, że w Lesznie festiwal szybko zyskał grono wiernych fanów.

– Piękny, różnorodny, bogaty program – tak o piątej edycji festiwalu mówi jego dyrektor Rafał Kotomski.

Cały program imprezy, która potrwa od 25 sierpnia do 1 września, można znaleźć na stronie lesznobarokplus.pl. Z grona 16 festiwalowych wydarzeń Rafał Kotomski szczególnie wyróżnia trzy, dedykowane właśnie leszczyńskiej imprezie. 30 sierpnia zaprezentowany zostanie projekt „Zaśpiewać Brechta”, a 1 września „Don Huan” (spektakl pantomima i muzyka grana na żywo) oraz projekt „Haendel XXI”. Wspomniane wydarzenia, jak również kilka innych, odbędą się w Teatrze Miejskim w Lesznie. Spektakle czy koncerty zaplanowano również w kościołach, Miejskim Ośrodku Kultury oraz – na co widzowie zawsze czekają z niecierpliwością – w plenerze. 29 sierpnia na Nowym Rynku gdański Teatr Snów zaprezentuje przedstawienie pt. ‚Remus”. W poprzednich latach scena plenerowa znajdowała się na placu Powstańców, na tyłach dawnej leszczyńskiej synagogi. Jak zapowiada Rafał Kotomski, po tegorocznej przerwie miejsce to zostanie wykorzystane w kolejnych edycjach Leszno Barok Plus Festiwalu.

Niezapomnianym przeżyciem będzie zapewne również koncert rosyjskiego panisty Antona Batogova, zatytułowany „Selected letters of Sergei Rachmaninoff”. Do Leszna przyjedzie „Amadeus” – Orkiestra Kameralna Polskiego Radia.

– Spływają do mnie bardzo pozytywne opinie, nie tylko mieszkańców Leszna, lecz całego regionu. Są też osoby, które przyjeżdżają na festiwal z różnych zakątków Polski – zaznacza prezydent Leszna Łukasz Borowiak. – Ważne jest, że pokazujemy różne przestrzenie, czasem zdegradowane, na terenie rewitalizacji. Ale chcemy też pokazać piękno kamienic, uśmiech ludzi.

Niektórzy mieszkańcy nawet swoje plany urlopowe układają „pod” festiwal. Nie wyobrażają sobie bowiem, by nie wziąć udziału w choć kilku artystycznych projektach spod znaku tej imprezy.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Anna Maćkowiak