Szpital potrzebuje 750 tysięcy na nowy sprzęt

Blok operacyjny w leszczyńskim szpitalu to sześć sal operacyjnych. Lecznica potrzebuje do nich nowego sprzętu. Fot. Archiwum WSZ w Lesznie

750 tysięcy – takiej kwoty potrzebuje leszczyński szpital na zakup nowego wyposażenia dla remontowanego właśnie bloku operacyjnego. Z prośbą o wsparcie dyrekcja zwróciła się do samorządów Leszna i gmin z terenu całego powiatu.

Choć szpitalnym organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu, to co roku lecznica sięga także po wsparcie okolicznych samorządów. W tym roku w czasie dorocznego spotkania z przedstawicielami lokalnych władz dyrektor Tomasz Karmiński określił potrzeby szpitala na kwotę 750 tysięcy złotych.

Potrzebny nowy sprzęt

Taka kwota jest potrzebna na wyposażenie bloku operacyjnego w nowy sprzęt. Właśnie trwa kompleksowa modernizacja tego bloku.

-Są już gotowe dwie sale z sześciu, które mamy. Zatem można powiedzieć, że jedna trzecia prac jest za nami. Czekamy jeszcze na badania czystości mikrobiologicznej. To program rozłożony na trzy lata i w całości finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego – tłumaczy dyrektor Karmiński. Lecznica ma zapewnione pieniądze na remont, ale musi też wyposażyć oddział w sprzęt. Nie znaczy to, że szpital go nie ma, ale to, co dziś jest wyposażeniem bloku operacyjnego, ma już swoje lata i jest po prostu wysłużone.

Wiertarka, USG i inne

Wśród sprzętów ,,pierwszej potrzeby’’ dla bloku operacyjnego jest specjalna wiertarka neurochirurgiczna często używana w przypadkach ofiar wypadków i wylewów.

– Ten sprzęt jest już także wysłużony i wiekowy. Technologia medyczna idzie do przodu i nowy sprzęt jest lepszy i sprawniejszy, a to się przekłada na pewność ręki operatora – dodaje Karmiński.

Potrzebne jest także USG. Blok operacyjny to oddział o podwyższonych standardach aseptyki, który wymaga własnych urządzeń. Czy szpital otrzyma pomoc od samorządów i w jakiej wysokości? To ma być jasne w najbliższych tygodniach. Władze Leszna od lat co roku wspomagały lecznicę. Od 2008 roku szpital przekazał na ten cel łącznie pięć milionów. Rok temu była to kwota 300 tysięcy złotych.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*