Szpitala już nie będzie, ale może być ambulatorium

Po raz pierwszy w historii powiatu górowskiego konferencję prasową transmitowano w internecie. Fot. Anna Machowska

Starosta górowski Kazimierz Bogucki zwołał konferencję prasową, aby przekazać informacje o zabiegach, jakie czyni w celu poprawy opieki zdrowotnej w powiecie. Zaznaczył, że choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, to liczy, że niebawem będzie mógł przekazać mieszkańcom dobre wieści.

Szpitala w takiej formie i w miejscu, które znamy, w tej chwili na pewno nie będzie – wyznał Kazimierz Bogucki. – Niestety. Po pierwsze powiat nie jest już właścicielem tego budynku, a po drugie obiekt wymaga ogromnego doinwestowania. Większość sprzętu została wywieziona, a dzieła jego dewastacji dopełniają złodzieje.

Szef powiatu podkreślił jednak, że pojawiła się szansa na zwiększenie dostępności do usług medycznych . Ma ona wiązać się z uruchomieniem w Górze całodobowego ambulatorium, a być może też rentgena.

– Odbyłem w tej sprawie szereg spotkań z przedstawicielami dolnośląskiego NFZ, a także departamentu zdrowia urzędu marszałkowskiego oraz wojewodą i jego służbami. Jest ogromna życzliwość z ich strony w kwestii uruchomienia takiego ambulatorium w Górze – przekonywał Kazimierz Bogucki.

Starosta dodał, że w spotkaniach tych brali udział też przedstawiciele podmiotów medycznych gotowych świadczyć w Górze usługi. Jednym z nich jest Mirosław Sosna, prezes Nowego Szpitala we Wschowie, który był na konferencji starosty.

– Mamy kadrę i sprzęt, aby prowadzić w Górze całodobowe ambulatorium. W ciągu tygodnia przygotujemy raport z wyliczeniami kosztów, z jakimi by się to wiązało – zaznaczył M. Sosna.

– NFZ w ciągu trzech tygodni ma rozpatrzyć, czy znajdzie na to środki – dodał K. Bogucki.

Nawet pozytywne stanowisko NFZ nie oznacza jednak, że ambulatorium zostanie od razu otwarte. Najpierw konieczne jest bowiem ogłoszenie konkursu i wyłonienie podmiotu świadczącego takie usługi.

– Nie potrafię powiedzieć kiedy ambulatorium może w Górze powstać, bo nie jestem decydentem w tej sprawie. Na pewno potrzebna jest kadra, sprzęt i budynek spełniający określone przepisami wymogi. Tego ostatniego wciąż szukamy. Mamy co prawda kilka koncepcji, ale każda z nich ma pewne mankamenty – mówił starosta Bogucki.

Obecna na konferencji burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz zaznaczyła, że gmina zawsze wspierała powiat w działaniach zmierzających do poprawy opieki zdrowotnej dla mieszkańców i zapewniła, że jej deklaracja wsparcia wciąż jest aktualna.

– Przypomnę, że podobne ustalenia zapadły już w grudniu ubiegłego roku, za poprzedniego starosty – zaznaczyła Irena Krzyszkiewicz. – Jasno określiłam wówczas, że mamy w naszych zasobach budynek, w którym można byłoby prowadzić taką działalność. Co więcej, myślę, że jestem w stanie przekonać radnych, abyśmy znaleźli w naszym budżecie środki na jego remont.

Anna Machowska