W mieście pod koniec ubiegłego roku na mieszkanie komunalne oczekiwały 273 osoby lub rodziny. Zazwyczaj od akceptacji wniosku o przydzieleniu mieszkania do otrzymania kluczy mijają dwa-trzy lata. Można przypuszczać, że część lokatorów do lokum wprowadzi się już po wejściu w życie nowych przepisów. A opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy o ochronie lokatorów mocno się różni od obowiązującego obecnie prawa.

Najważniejsza zmiana dotyczy przepisów w przydzielaniu mieszkań komunalnych, które dotychczas przyznawano na czas nieograniczony. Zdaniem urzędników takie regulacje są niesprawiedliwe, ponieważ nie służą najbardziej potrzebującym. Dlaczego? Bo brakuje dla nich mieszkań zajmowanych przez lokatorów, których stać na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku.

Autorzy proponowanych zmian w ustawie takiego stanu rzeczy upatrują w złych przepisach, nie dających możliwości sprawdzenia sytuacji finansowej lokatorów, którym mieszkania już przyznano. Zdarza się, że ich kondycja finansowa poprawiła się i nie potrzebują już wsparcia ze strony samorządu. Dlatego projekt zakłada, by umowy na wynajem lokali komunalnych były zawierane na czas określony, wynoszący maksymalnie pięć lat.
ds

Cały artykuł w 7. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*