Tercet zawodników FOGO Unii pojedzie w finale Złotego Kasku

Janusz Kołodziej był zwolniony z eliminacji. W sobotę będzie jednym z faworytów. Fot. ANDRZEJ BARTKOWIAK

W świąteczny weekend PGE Ekstraliga pauzuje, ale nie oznacza to, że najbliższy weekend będzie wolny od emocji związanych ze speedwaem. W Pile odbędzie się bowiem finał Złotego Kasku.

W Pile leszczyńskie Byki reprezentowane będą przez trójkę zawodników. Dwóch z nich wywalczyło awans w eliminacjach. Mowa tu o Piotrze Pawlickim oraz Dominiku Kuberze. Zwolnieni z rywalizacji byli uczestnicy Grand Prix, czyli Janusz Kołodziej, Maciej Janowski, Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik. Ten ostatni zrezygnował jednak z udziału w imprezie, która jest też wewnętrzną polską eliminacją , jeśli chodzi o przepustkę do startów w turniejach eliminacyjnych do przyszłorocznego cyklu Grand Prix (czterech pierwszych plus dwie nominacje GKSŻ) oraz do SEC (pierwszych pięciu plus dwie nominacje GKSŻ).

Dominik Kubera udanie startował w eliminacjach w Pile. Teraz masz szansę sprawić kolejną niespodziankę. Fot. ANDRZEJ BARTKOWIAK

Tegoroczny Złoty Kask jest bardzo mocno obsadzony. W zasadzie poza wspomnianym Zmarzlikiem pojadą niemal wszyscy najlepsi. Szkoda oczywiście kontuzji Jarosława Hampela, który na dobrze sobie znanym torze miałby duże szanse na czołowe miejsce. Podobnie szkoda Bartosza Smektały. Smyk jechał nawet o miano rezerwowego, wygrywając ten bieg, ale zawiłości regulaminowe sprawiły, że juniora leszczyńskiej Unii ostatecznie zabraknie na stadionie pilskiej Polonii, bo miejsce w turniejowych zmaganiach otrzymał zawodnik gospodarzy – Oskar Bober.

Zawody o Złoty Kask rozgrywane są od 1961 roku. Pierwszą edycję wygrał Florian Kapała ze Stali Rzeszów, który wyprzedził Henryka Żytę z Unii Leszno. Na pierwsze zwycięstwo w tych zawodach klub z Leszna czekał aż do 1982 roku. Wtedy finał rozgrywano na Smoczyku, a najlepszy okazał się Roman Jankowski, który swój sukces powtórzył w 1984 roku we Wrocławiu, a następnie w 1986 roku. Wtedy zmieniła się formuła zawodów (startowano w 4 rundach i łączna suma punktów wyłaniała zwycięzcę).

Z zawodników z Leszna triumfy odnosili jeszcze: Zenon Kasprzak, Damian Baliński, Janusz Kołodziej – dwukrotnie,Piotr Pawlicki, dwa razy Przemysław Pawlicki i wreszcie przed rokiem Jarosław Hampel.

W Pile pojadą w kolejności numerów startowych: Tobiasz Musielak, Sebastian Niedźwiedź, Piotr Pawlicki, Maksym Drabik, Piotr Protasiewicz, Janusz Kołodziej, Patryk Dudek, Dominik Kubera, Krzysztof Kasprzak, Paweł Przedpełski, Krzysztof Buczkowski, Maciej Janowski, Szymon Woźniak, Adrian Miedziński, Kacper Woryna i Oskar Bober. Rezerwowymi będą: Jakub Jamróg oraz Norbert Kościuch.

Początek sobotniego ścigania w Pile zaplanowano na godzinę 14.45.

Andrzej Bartkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*