Tesco zniknie z Leszna. Od lutego zwolnienia grupowe

Market spożywczy Tesco przy Poznańskiej powstał w 2011 roku. W tym ma być zlikwidowany. Fot. Michał Wiśniewski
Market spożywczy Tesco przy Poznańskiej powstał w 2011 roku. W tym ma być zlikwidowany. Fot. Michał Wiśniewski

Market Tesco przy ulicy Poznańskiej w Lesznie ma zostać zlikwidowany, a zwolnienia grupowe pracowników mają zacząć się z początkiem lutego – tak wynika z informacji przedstawionych przez NSZZ Solidarność. Oficjalnie nie ogłoszono jeszcze, kto przejmie wielkopowierzchniowy sklep.

Tesco w Lesznie otwarto w listopadzie 2011 roku. Sklep początkowo otwarty był przez całą dobę, ale z czasem zrezygnowano z tego wariantu. Nie było odpowiedniej ilości klientów, którzy gwarantowaliby rentowność. Dziś wiadomo już, że wkrótce sieć zniknie z Leszna. Wraz z nią miejsca pracy. Zdaniem NSZZ Solidarność do kwietnia pracę stracić ma aż 400 osób w pięciu przeznaczonych właśnie do likwidacji sklepów tej sieci.

Tesco Polska spółka z.o.o z siedzibą główną w Krakowie zawiadamia o zamiarze dokonania zwolnień grupowych, o których przyczyną jest zamknięcie sklepów formatu Compact Hipermarket w Lesznie na Poznańskiej, w Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Bełchatów i Wrocławiu – czytamy w informacji NSZZ Solidarność.

Związkowcy dodają, że zwolnienia grupowe obejmą blisko 400 osób i potrwają od lutego do końca kwietnia. Z informacji przekazanych przez centralę firmy wynika, że pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane mają być, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku w innych jednostkach firmy. Tym, którzy nie skorzystają, wręczane będą wypowiedzenia. O kolejności zwolnień decydować będzie termin zamknięcia sklepu i okres zatrudnienia. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, pracownikom przysługiwać będzie odprawa pieniężna – czytamy w informacji NSZZ Solidarność.

Wciąż oficjalnie nie wiadomo, co stanie się obiektem obecnie zajmowanym przez sieć Tesco w Lesznie. Wśród spekulacji pojawia się informacja o możliwości stworzenia w tym miejscu kolejnego dużego, sieciowego marketu typu dom i ogród. Inne źródła spekulują, że powierzchnie handlowe wraz z parkingami przejść ma inna znana sieć z branży spożywczej, która ma już swój sklep w innej części Leszna Na razie jednak nie ma potwierdzenia tych informacji.

Michał Wiśniewski