Top Gun szykują się do konkursu lotów

Ekipa Top Gun z Leszna przygotowała na konkurs lotów Red Bulla replikę samolotu Corsair 4FU. Fot. Michał Wiśniewski

Czteroosobowy team z Leszna zamierza wystartować w organizowanym w Gdyni konkursie lotów konstrukcji napędzanych siłą mięśni. Replika samolotu jest już na ukończeniu, team jest gotowy do startu i zapewnia, że robi to dla zabawy, a nie dla wyniku. Znany na całym świecie konkurs sponsorowany przez Red Bulla odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Pomysł przygotowania własnej konstrukcji i startu ekipy pod nazwą Top Gun z Leszna był spontaniczny.

– Znaliśmy się dużo wcześniej, bo nie ma co ukrywać, są między nami powiązania rodzinne i towarzyskie. Część naszej ekipy już wcześniej próbowała swoich sil w tych zmaganiach. Teraz robimy to razem -mówi Michał Biegajski z Leszna, lider zespołu Top Gun.

Zasadą gdyńskich zmagań jest to, by każdy obiekt latający był własnej konstrukcji i przede wszystkim napędzany był wyłącznie siłą ludzkich mięśni.

Pomysł wykonania tego samolotu wziął się stąd, że od jakiegoś czasu wykonuję dla bratanka rowerki dla dzieci w kształcie samolotów. Chciałem zbudować właśnie taki model, jaki mamy w warsztacie. Michał z Darwinem zgłosili się do mnie, że startujemy w konkursie skoków – przyznaje Grzegorz Fryśny.

Leszczyńska ekipa będzie więc skakać na replice przypominającej samolot Corsair 4FU. To myśliwiec lotnictwa marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych produkowany w latach 1942-1952.

– Najpierw miał powstać latający bitcoin, ale była obawa, czy taki pojazd daleko zaleci – żartuje Michał Biegajski.

Przy projekcie poza Michałem Biegajskim i Grzegorzem Fryśnym pracuje też Marcin Anatiasow i Darwin Laskowski. Z 4-osobowego teamu ,,polecieć’’ może tylko jeden. – Nie było dyskusji i wiemy, że leci Michał – mówią zgodzie członkowie leszczyńskiego ,,Top Gun’’. Sam pilot przyznaje, że zadba o zabezpieczenie. – Oczywiście będzie kask, ochraniacz na kręgosłup i kamizelka ratunkowa. Mamy tu trochę drewna w konstrukcji, a lądowanie może być zupełnie niekontrolowane – śmieje się Michał Biegajski.

Samolot leszczyńskiej ekipy ,,Top Gun’’ jest właśnie dopieszczany w warsztacie w Lesznie. Dostaje znakowania i detale podnoszące estetykę. Do Gdyni pojedzie złożony w busie, jak szybowiec.

Red Bull Konkurs Lotów odbędzie się w tym roku 3 i 4 sierpnia w Gdyni.

Michał Wiśniewski