Tradycja i historia na dożynkach

Goście wspólnie ustawili tzw. mendla, czyli snopki zboża ułożone na krzyż lub w krąg. Fot. Jakub Latusek

Wielu atrakcji i niezapomnianych wrażeń dostarczyły licznie zgromadzonym uczestnikom tegoroczne dożynki gminno-parafialne w Miejskiej Górce, które odbyły się w minioną niedzielę, 1 września.

Święto plonów zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja. Po nabożeństwie barwny korowód udał się na miejscowy stadion, gdzie odbyły się dalsze uroczystości obrzędowe.

Elementami nawiązującymi do przypadającej w niedzielę 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej były stanowiska grup rekonstrukcyjnych z militariami. Poznańska firma WALHALLA, mogąca poszczycić się sukcesami w dziedzinie rekonstrukcji historycznych, przedstawiła broń, m.in. karabiny MG 08, Mauser i Mosin, działo Rosenberga, miotacz ognia oraz umundurowanie żołnierzy Armii Polskiej. Zaprezentowany został także szpital polowy z oryginalnym sprzętem używanym w czasie II wojny światowej.

Swoje zbiory przedstawiła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej działająca w Bojanowie. Zainteresowani mieli okazję obejrzeć wozy bojowe, takie jak Gaz 67 – Czapajew, samochód osobowo-terenowy VW typ 82 Kübelwagen i Jeep Willys. Byłą też możliwość przejażdżki tymi pojazdami.

Jakub Latusek