Troje uczniów zapobiegło tragedii

Chłopcy otrzymali od wójta dyplomy z podziękowaniami. Fot. Natalia Kurpisz
Chłopcy otrzymali od wójta dyplomy z podziękowaniami. Fot. Natalia Kurpisz

Nastolatkowie ze Szkoły Podstawowej w Piaskach wykazali się nadzwyczajną przytomnością umysłu i najprawdopodobniej uratowali życie mieszkańcom kilku budynków jednej z ulic w Piaskach.

W niedzielę 5 stycznia 2020 roku Mateusz Biernat i Jakub Ciszak, przechodząc obok domu sąsiadki na ul. Poznańskiej, wyczuli gaz i syczenie. O swych podejrzeniach poinformowali kolegę Antoniego Idkowiaka, który przybył na miejsce, a potem zadzwonił po tatę strażaka.

Strażacy przybyli na miejsce zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zamknęli główny zawór gazu.

Podczas happeningu odbywającego się na rynku w Piaskach z okazji 101 rocznicy wymarszu mieszkańców gminy Piaski do Powstania Wielkopolskiego, trójka chłopaków otrzymała od wójta Piasków – Wiesława Glapki, dyplomy z podziękowaniami za obywatelską postawę.

– Chłopacy wykazali się dużą przytomnością umysłu i być może, bo nie wiemy zapobiegli kolejnej tragedii, jakie się ostatnio wydarzają niestety w Polsce. Mamy, chociażby przykład w Szczyrku, gdzie były ofiary śmiertelne. W Piaskach do tej tragedii nie doszło. Chciałbym w imieniu samorządu gminy Piaski podziękować wam chłopacy za tą waszą pozytywną i przytomną postawę, jaką wykazaliście – mówił Wiesław Glapka, wójt Piasków.

Treść listu gratulacyjnego Barbara Busz powiedziała „Każdy ma coś, co może dać innym”. I tak to się właśnie tutaj stało. W imieniu władz samorządowych gminy Piaski wyrażam słowa uznania dla Mateusza Biernata za obywatelską postawę i pomoc osobom, których zdrowie i życie było zagrożone. Szybka reakcja na zagrożenie, ostrzeżenie domowników o grożącym im niebezpieczeństwie i zdecydowane działanie przyczyniły się do uratowania zdrowia i życia naszych mieszkańców. Takie zachowanie zasługuje na wyróżnienie i może stanowić wzór dla innych – treść listu gratulacyjnego.

Natalia Kurpisz