Trwa nauczycielski strajk o wyższe płace

Wszystkie placówki oświatowe w Lesznie są czynne, ale kadra nie prowadzi w nich zajęć. Fot.Michał Wiśniewski

Od poniedziałku w szkołach w regionie trwa akcja strajkowa. W samym Lesznie protestują wszystkie placówki. W powiecie wyjątkiem jest gmina Osieczna, gdzie strajku nie podjęła żadna ze szkół, choć znaczna część nauczycieli zapewnia, że popiera akcję strajkową.

Negocjacje środowisk związkowych ze stroną rządową trwały w niedzielę do późnego wieczora i zakończyły się fiaskiem. Strony nie osiągnęły porozumienia, które dotyczy kwestii płacowych. W poniedziałek od samego rana rozpoczęła się więc zapowiadana akcja strajkowa. Pierwszą objętą nią placówką w samym Lesznie była pływalnia środowiskowa. Normalnie zaczyna pracę od 6.00. Od poniedziałku jest nieczynna. Ratownicy strajkują i nie prowadzą żadnych zajęć. Później do pływalni dołączyły szkoły i przedszkola. Związkowcy, jeszcze przed startem akcji, prosili o konsolidację.

– Apeluję do wszystkich zatrudnionych w oświacie, bez względu na legitymację związkową lub jej brak, o poparcie. Bądźmy razem. Jednocześnie proszę, zachowajmy spokój, nie dajmy się sprowokować do niestosownych zachowań – prosił Piotr Gościniak, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lesznie.

Pierwszego dnia akcji protestacyjnej w Lesznie strajkowało 1109 osób w 38 placówkach.

Osieczna bez strajku

Jedyną gminą w powiecie leszczyńskim, gdzie nie doszło do strajku, była Osieczna. We wszystkich samorządowych placówkach w samej Osiecznej, Kąkolewie i Świerczynie od poniedziałku nauczyciele nie przerwali pracy, a zajęcia odbywały się w normalny sposób. Szkoła w Świerczynie nie zastrajkowała, bo taka była referendalna wola większości zatrudnionej tam kadry. Pozostałe placówki z gminy zapewniają, że do strajku nie przystąpiły ale nie dlatego, że nie chciały. Dyrekcje wyjaśniają, że na przeszkodzie stanęły względy formalne. Placówki nie sfinalizowały w odpowiednim terminie procedury wejścia w spór zbiorowy. Dyrekcja placówki w Kąkolewie deklarowała dziś, że mimo normalnej pracy tej placówki, cała kadra protest popiera.

Oferta zajęć

Dla dzieci i młodzieży na czas zawieszenia pracy szkół miasto przygotowało zestaw zajęć alternatywnych. Teatr Miejski w Lesznie oferuje seanse filmowe dla dzieci i młodzieży. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała liczne quizy, gry planszowe, zagadki, kolorowanki, ale także zwiedzanie muzeum i „Pułapek czasu”, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zaproponowało chętnym pokaz bajek ze Studia Małych Form Filmowych „SE-MA-FOR” w Galerii MBWA w ratuszu. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnia z kolei chętnym skateplazę i „orliki”. Swoją ofertę złożył też MOK.

Co z egzaminami?

W strajk wpisują się też rozpoczynające się właśnie egzaminy. Od środy zdawać je mają gimnazjaliści, a w poniedziałek, 15 kwietnia do testów zasiąść mają uczniowie klas ósmych. W chwili zamykania tego numeru nie było jeszcze pewne, jak poradzą sobie z tym dyrektorzy placówek. Wiceprezydent Leszna odpowiedzialny za oświatę, zapowiedział we wtorek, że w Lesznie problemu z egzaminami nie będzie.

– Wszystko wskazuje na to, że egzaminy gimnazjalne odbędą się w każdej szkole, a komisje będzie miała pełną obsadę – zapewnił nas Piotr Jóżwiak.

Michał Wiśniewski

1 KOMENTARZ

  1. W sobotę wieczorem 47-letnia nauczycielka i dyrektor leszczynskiej szkoly zginęła potrącona przez pociąg relacji Szklarska Poręba – Poznań. Najprawdopodobniej było to samobójstwo. Kobieta usiadła na torowisko przed nadjeżdżającym pociągiem. Stało się to między przejazdem na ul.Henrykowskiej, a przejazdem na ul.1 Maja. Ruch pociągów wstrzymano na dwie godziny. Okoliczności tragicznego zdarzenia ustala policja.Ofiara broniara osierocila corki. Serdeczne wspolczucie wszystkim ofiarom tych strajkow politycznych , gdyz ne bedzie to jedyny smiertelny wypadek w naszej Ojczyznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*