Tylko Jutrosin przyjmie uchodźców

Tylko osiem z 226 gmin Wielkopolski zadeklarowało przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. W regionie leszczyńskim zdecydował się na to tylko Jutrosin. Gminy oferują swoją pomoc, ale spodziewają się całych rodzin oraz wsparcia finansowego. Największe w regionie Leszno pozostaje przy polityce sprowadzania rodzin polskich z byłego ZSRR.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu kilka tygodni temu wysłał pisma z pytaniem o deklarowaną pomoc do wszystkich 226 gmin regionu. Nie wszystkie na nie odpowiedziały, gotowość przyjęcia uchodźców wyraziło tylko osiem samorządów. W regionie leszczyńskim jest to Jutrosin.

– W gminie brakuje rąk do pracy. Wiele firm poszukuje pracowników. Z inicjatywy zarządzających spółką W.Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne, jednej z najbardziej znanych firm w naszej gminie, zdecydowaliśmy się na wyrażenie woli przyjęcia rodziny uchodźców. Znaleźliby pracę w tej spółce, a samorząd dałby im mieszkanie. Dzieci miałyby miejsce w przedszkolu i szkole – deklaruje burmistrz Jutrosina Zbigniew Koszarek.
Burmistrz nie obawia się reakcji mieszkańców.
ram

 

Cały artykuł w 47. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*